Сега четете
Обнародвана е новата нормативна уредба за агроекологичните интервенции и хуманното отношение към животните

Обнародвана е новата нормативна уредба за агроекологичните интервенции и хуманното отношение към животните

В брой 18 на Държавен вестник от 8 март 2025 г. е публикувана Наредба за изменение и допълнение на Наредба №10 от 2023 г., която регламентира условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда, климата и хуманното отношение към животните.

Ключови промени в наредбата

1. Подвижно пчеларство и опазване на местни породи
Ангажиментите по операцията „Ангажименти за предоставяне на услугата по опрашване чрез преместване и временно разполагане на пчелни семейства“ (подвижно пчеларство), част от интервенцията „Насърчаване на естественото опрашване“, както и интервенцията „Опазване на местни породи (автохтонни), важни за селското стопанство“, вече ще имат срок на изпълнение от една година. Освен това, за подпомагане на местните породи се въвеждат нови годишни ставки за финансово подпомагане на заявленията, които ще се прилагат от 2025 г.

2. Облекчения и нови правила за одобрение на площи
Измененията предвиждат намаляване на някои ограничения при разширяване на ангажиментите, както и нови правила за одобрение на площи. Освен това, се въвеждат промени, свързани с възможността за намаляване на площите по многогодишните ангажименти и възстановяване на финансовата помощ за изключените площи.

3. Разширяване на списъка на застрашените и устойчиви сортове
Списъкът на застрашените от изчезване местни сортове е допълнен с четири нови вида кайсии: Боряна, Късна дряновска, Фестивална и Силистра 252. Списъкът на устойчивите към климатичните условия сортове зеленчуци също е разширен:

  • Доматите вече включват сортовете: Дара, Розово сияние, Сълзица, Пловдивка каротина, Миляна, Идеал, Мини мис (общо 12 сорта).
  • Пиперът е допълнен с сортовете: Дан Дан, Руевит, Балтовска капия и Стряма.
  • Краставиците включват нов сорт – Мерсия.

Тези актуализации са разработени в сътрудничество със „Селскостопанска академия“ и Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол.

4. Стимулиране на отглеждането на традиционни култури
С оглед важността на традиционните култури в агрохранителната верига, се премахва ограничението за отглеждане на „не повече от 5 ха“ за следните култури: градински грах, градински фасул, домати, пипер, краставици, главесто бяло зеле и градински тиквички. Очаква се тази промяна да стимулира производството им и да увеличи интереса към подпомагането.

Вижте и

5. Промени в програмата за хуманно отношение към животните
В контекста на одобрената Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните (2025–2027 г.), се актуализира приложение №11, което предвижда мерки за намаляване употребата на антимикробни средства в рамките на интервенцията „Хуманно отношение към животните и антимикробна резистентност“.

6. Разширяване на зоните за подпомагане по „Натура 2000“
С промените в Наредба №6 от 2023 г. се увеличава обхватът на зоните от „Натура 2000“, в които земеделските стопани могат да кандидатстват за подпомагане по интервенцията „Плащания за земеделски земи в зони от Натура 2000“.

Очакван ефект от измененията

Новите промени са насочени към оптимизиране на съществуващите агроекологични интервенции и подобряване на условията за земеделските производители. Разширяването на списъците със застрашени и устойчиви сортове, облекченията при разширяване на ангажиментите и новите правила за одобрение на площи се очаква да стимулират устойчивото земеделие в България.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре