Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Проф. д-р Елена Александрова, д.м.н., споделя, че ракът на гърдата зачестява при жени под 30 години. Тя обяснява, че заболяванията на млечната жлеза се разделят на доброкачествени, злокачествени и гранични. Сред доброкачествените най-често се срещат фиброаденоми, кисти, мастопатии и папиломи, докато при злокачествените доминират карциномите.
По отношение на заболеваемостта в България, проф. Александрова посочва, че страната е със средни нива на рак на млечната жлеза. Тя изразява загриженост относно липсата на ефективен скрининг за ранно откриване, което води до диагностициране на напреднали тумори. Съвременните методи като мамография и томосинтеза позволяват откриване на минимални лезии, които са напълно лечими при навременно откриване.
Основните рискови фактори включват заболявания като диабет, ендокринни нарушения, хормонални въздействия и фамилна обремененост. Тютюнопушенето и консумацията на алкохол също допринасят за риска от развитие на рак на гърдата.
Проф. Александрова препоръчва провеждането на генетични тестове за откриване на мутации, свързани с повишен риск от заболяването. Тя подчертава важността на редовните профилактични прегледи и ранното търсене на медицинска помощ при забелязване на промени в гърдите. Ранното откриване и лечение значително увеличават шансовете за пълно възстановяване.
Проф. Елена Александрова е водещ специалист в областта на онкологията в България с над 35 години опит в лечението на тумори на млечната жлеза. Тя работи за въвеждане на европейските стандарти в лечението на рака на гърдата и прилагане на нови техники за диагностика и лечение.
Професор Елена Александрова е един от водещите специалисти в онкологията в България. Завършва Висшия медицински институт в София през 1993 г. Придобива специалност „Обща хирургия“ през 1995 г. и „Онкология“ – през 1998 г. Присъдено й е научно звание доцент през 2004 година, а е професор от 2015 г. Специализирала е в САЩ, Италия и др. Над 35 години практикува в Онкологичната болница в Дървеница (днес СБАЛ по онкология „Проф. Черноземски“) – основно хирургичното лечение на туморите на млечната жлеза. Проф. Александрова работи за въвеждане на европейските стандарти и критерии за лечение на рака на гърдата, за въвеждане на реконструктив? ни операции и висша медицина при засегнати от рак на гърдата. Прилага нови техники за интраоперативно стадиране и лечение на регионалните Iлимфни възли. Понастоящем проф. Александрова работи в Клиниката по гръдна хирургия на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание