Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще проведе изслушване с Борислав Сарафов, кандидат за главен прокурор, и ще гласува дали той ще заеме поста. Завършването на процедурата за избор на главен прокурор е единствена точка в дневния ред на съвета. В момента Борислав Сарафов е определен за изпълняващ функциите главен прокурор след освобождаването от поста на Иван Гешев.
Вчера, на 15 януари, парламентът реши само членове на Висшия съдебен съвет с неизтекъл мандат да могат да избират главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и на Върховния административен съд (ВАС). Също така в преходните и заключителните разпоредби на законопроектa за промени в Закона за съдебната власт депутатите приеха, че започналата в момента процедура за избор на главен прокурор се прекратява, ако законът бъде обнародван с указ на президента преди приключването ѝ.
Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни м.г. от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) по предложение на Прокурорската колегия. В рамките на процедурата беше предложена само една номинация, тази на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент, на 10 октомври, от членовете на Прокурорската колегия – Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. Служебният министър на правосъдието Мария Павлова отказа да се възползва от законовата си възможност да номинира кандидат. Мотивът ѝ бе, че няма право да гласува при избора.
След като стана известна номинацията на Сарафов президентът Румен Радев заяви, че този Висш съдебен съвет няма легитимност да избира главния прокурор на България. Според него всички действия дотук на ВСС не вдъхват доверие нито в професионалните среди, нито в обществото.
Редица парламентарно представени партии също се обявиха против провеждането на процедурата и конкретно срещу кандидата Борислав Сарафов.
Малко след номинацията на Борислав Сарафов от Съюза на съдиите в България (ССБ) заявиха в позиция, че настоящият състав на ВСС не следва да избира новите председател на ВАС и главен прокурор. Същото поискаха и адвокати от цялата страна, които организираха и своеобразни протести. Недоволство изразиха и граждански организации. Камарата на следователите застъпи обратната теза, че ВСС трябва да проведе процедурата за избор на главен прокурор и ръководител на ВАС.
Призивите да бъде спряна процедурата за избор на председател на ВАС и главен прокурор са призив ВСС да наруши Конституцията, което е недопустимо, заявиха от Висшия съдебен съвет в позиция, гласувана на заседание на Пленума.
Имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми, посочва номинираният за главен прокурор Борислав Сарафов в позиция, получена в БТА. Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор на Република България, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт, посочи Сарафов.
В концепцията си Сарафов залага противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност, ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание