Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
„Зелен билет“ на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре и петък, 9 и 10 януари, в София. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община, като уточниха, че мерките са във връзка с измереното превишение на стойността на фини прахови частици (ФПЧ) 10 във въздуха над София, както и във връзка с прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на замърсяване на въздуха в следващите два дни, който е “умерен”.
За пръв път решението за въвеждане на зелен билет се взема рано предходния ден и при прогнозни данни, за да се даде достатъчно време на транспортните дружества да се подготвят, отбелязаха от Общината. И добавиха, че на среща с всички транспортни дружества в ранния следобед днес администрацията е поискала справка за готовността за въвеждане на мярката, за да се гарантира, че пътуването ще бъде безпроблемно за гражданите в двата дни.
От Столичната община призовават гражданите да оставят колите следващите два дни и да използват градския транспорт. „Зелен билет“ може да се закупи с валидация на банкова карта в превозното средство, от водачите в превозните средства, онлайн през уебпортала на Центъра за градска мобилност (ЦГМ) и от касите на ЦГМ и „Метрополитен“ – на хартиен носител или като електронен билет, зареден в картата ви. Зеленият билет няма да важи за нощния градски транспорт, а отговорите на други често задавани въпроси ще бъдат публикувани на сайта на ЦГМ, добавят от Общината.
Метеорологичната обстановка в момента се характеризира с условия за създаване на температурни инверсии, които задържат атмосферните замърсители в ниските приземни слоеве и задържат с натрупване замърсяването, посочват от Столичната община и уточняват, че решението е взето след измерени средночасови превишения към 10:00 на 8 януари от станциите в „Надежда“ и „Хиподрума“. От Общината посочват, че остава активна и препоръката към чувствителните групи от населението и децата да намалят физическата активност на открито.
Столичната община взема и допълнителни мерки, като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха, се посочва в прессъобщението. От 1 януари до момента са извършени над 150 проверки на различни обекти, източници на замърсяване на въздуха в цяла София. Окончателни данни за проверките и съставените актове за деня, Столичният инспекторат предоставя след 16:00 на съответния ден, информират от Общината.
Продължава текущият контрол за нарушенията на въведените забрани за навлизане на автомобили от екогрупа 1 и 2 в зоната на “малкия ринг” в центъра на столицата, както и за употреба на печки на дърва и въглища в девет столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа – „Средец“, „Красно село“, „Изгрев“, „Илинден“, „Студентски“, „Оборище“, „Възраждане“, „Лозенец“, „Триадица“. До момента са изпратени над 1200 уведомления за нарушение на забраната за навлизане на автомобили в зоната на малкия ринг. Никой от уведомените граждани не е нарушавал след това забраната. От въвеждането на нискоемисионната зона на 1 декември до момента броят на нарушителите е спаднал двойно и към момента те са около 2000 на ден. Това е и 10 пъти спад в броя на навлизащите в центъра на София най-замърсяващи коли от 1 и 2 екогрупа, от преди въвеждането на мярката.
От Общината припомнят, че е изпратено съобщение до всички училища и детски градини с препоръка да се ограничи престоят на децата на открито до края на седмицата, 9 и 10 януари, когато се очаква метеорологичните условия да се запазят непроменени. Допълнително миене на улиците е мярка, която също се прилага при умерено превишение на нивата на ФПЧ, но само в подходящи метеорологични условия, с цел да се избегнат опасни заледявания.
Столичната община публикува информация за качеството на въздуха чрез Информационната система „За въздуха“, както и за прогнозата на НИМХ за очаквания потенциал на атмосферата за замърсяване с ФПЧ10 на територията на София.
БТА припомня, че от 1 януари 2025 г. влезе в сила нискоемисионната зона за битово отопление в София. Забраната за употреба на печки на дърва и въглища е приета с решение на Столичния общински съвет в края на 2022 г. и се отнася до 9 столични района, в сгради и места с изградена топлопреносна или газоразпределителна мрежа – „Средец“, „Красно село“, „Изгрев“, „Илинден“, „Студентски“, „Оборище“, „Възраждане“, „Лозенец“, „Триадица“. Въвеждането на нискоемисионна зона за битово отопление е част от системните усилия на администрацията на Васил Терзиев за подобряване качеството на въздуха в столицата, които включват още ограничаване на нерегламентираното изгаряне на отпадъци; намаляване на емисиите от автомобилите, за което също беше въведена нискоемисионна зона; ограничаване на вторичното разпрашаване, което се адресира със строг контрол над строителните фирми, с елиминиране на калните точки и по-често миене на улиците; разширяване на зелената система, припомниха през декември от пресцентъра на Столичната община.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание