Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Възобновяването на работата на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“ е приоритет, каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов на брифинг в Министерския съвет.
„Тази сутрин в Министерството на енергетиката бяха подписани два договора, а именно договорът за рехабилитацията на Хидроагрегат 1 с японската компания „Тошиба“, и договорът за ремонт и рехабилитация на Хидроагрегат 3 от консорциум с две австрийски компании, а именно ABB-Voith“, съобщи министърът.
Той определи централата като „най-голямата водна батерия в Югоизточна Европа“ и припомни, че в края на декември миналата година Хидроагрегат 2 на съоръжението възобнови своята работа.
Министър Малинов подчерта значимостта на ПАВЕЦ „Чаира“ за балансиране на българската електропреносна система, за сигурността на доставките на електроенергия и за възможността за продължаване на растежа на възобновяемите енергийни източници.
„Добре знаете, че ПАВЕЦ „Чаира“ повече от 3 години беше извън оперативна способност, а той е ключово съоръжение“, заяви енергийният министър. „Затова се надявам, че в началото на 2026 година три от четирите хидроагрегата да заработят и да осигурят над 600 мегавата, с възможност в двата режима – помпен и генериращ режим – да работят за българската икономика и за българските домакинства“, каза още той.
На въпрос от журналисти, свързан с твърдение на петролната и газова асоциация за риск от липса на горива по бензиностанциите, Владимир Малинов увери, че министерството е запознато с казуса. Той заяви, че има подготвен законопроект за промени в Закона за енергия от възобновяеми източници, който предстои да бъде подложен на обществено обсъждане.
„Готови сме, знаем проблема и да работим по него“, заяви Малинов. „Предложението ни е направено на база на анализ на риска за съдържанието на т. нар. биоетери в горивата. То ще бъде публикувано още следващата седмица, за да може възможно най-бързо да бъде внесено в Народното събрание“, обясни той.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание