Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
За поредна година в гр. Шипка ще „спасят“ Богоявленския кръст още в ранните часове на 6 януари, съобщи кметът Василка Панайотова. Богоявленският ритуал ще се състои по изгрев слънце под моста на река „Селска“ по пътя към храм „Св. Рождество Христово“.
Мостът е историческа забележителност за града. Той е построен през 1902 година специално за да преминат през него 17-те камбани за Шипченския манастир, най-голямата от които е тежала почти 12 тона. Тя е била пренесена с животинска тяга и с помощта на много доброволци. История има и самата река – в нея е била построена и първата електроцентрала на Шипка. Това става през 20-те години на миналия век. „В онези времена, когато никъде не е имало ток, в този квартал на Шипка е имало улично осветление, което е един повод за гордост“, коментира тя. По поречието на реката е имало и множество работилници на занаятчии от Шипка, където те са упражнявали традиционните за региона занаяти. „Иска ми се да извадим тези истории от съкровищницата, децата да ги знаят и да ги разказват на техните потомци“, каза Панайотова.
Организатори и тази година са братята Антон и Георги Синеви, а традиционният ритуал е под патронажа на кметството. Това е първото събитие в града за новата година, а в момента текат довършителни дейности по подготовката за него. Кметът посочи, че с много ентусиазъм група младежи от Шипка са подготвили мястото с временно забентване и обезопасяване на коритото и са почистили мястото за Богоявленския обреден огън.
Кметство в Шипка призовава всички желаещи да се включат в ритуала да заявят това в срок до 5 януари, за да бъдат включени и в традиционната за града Войводска вечер, която се провежда в навечерието на Богоявление. Василка Панайотова припомни, че има утвърдени правила за участие в ритуала – задължително е всички да бъдат с народни носии и да научат текста на песента „Пеньо Черньоолу“ , превърнала се в химн на Богоявленския ритуал в Шипка. По време на Войводската вечер кметът ще запознае участниците с Богоявленската традиция и с историята на хайдутина Пеньо Черньоолу. В Шипка традиционният Богоявленски ритуал е преплетен с историята на местния герой, който е бил страшилище за поробителите, посочи тя.
Празничният 6 януари ще започне с литийно шествие от храм “Успение Богородично” и с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Черньоолу и ще продължи с ритуалното спасяване на Богоявленския кръст.
Кметът на Шипка изрази надежда на Богоявленския ритуал за поредна година да присъстват много гости, за да почетат заедно традицията. На 6 януари м.г. общо 45 мъже от града и съседни населени места, облечени в народни носии, влязоха във водите на река Селска и се хванаха на традиционното празнично хоро. Богоявленския кръст извади 39-годишният Десислав Йосифов, който предаде кръста на най-младия участник – петгодишният именик Борислав Бялов.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание