Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Пети пореден ден семейства остават на топло и студено заради липсата на ток в части от страната.
Десетки населени места в област Велико Търново са без електрозахранване. Проблеми има и с водоснабдяването и мобилната връзка. Аварийните екипи на енергодружеството днес продължават отстраняването на авариите в населените места около Прохода на Републиката и в Еленския Балкан, където положението остава най-тежко. Аварийните групи на Електроразпределение Север напредват, но основно работят по далекопроводите със средно напрежение.
Постепенно се нормализира обстановката в Габрово, след като падналият в района мокър сняг причини аварии по електропреносната мрежа и затрудни придвижването по пътищата. Все още обаче – вече пети ден, стотици абонати са без ток, част от тях нямат и вода. Усложнената ситуация предизвика гнева на хората и спонтанен протест в града вчера. На място пристигна министърът на енергетиката Владимир Малинов. Той обяви, че ощетените абонати ще бъдат компенсирани.
В област Ловеч десетки домакинства също бедстват пето денонощие. Едно от най-засегнатите села е Радювене, където около 40 домакинства продължават да нямат ток.
Подробности – във видеото:
А на този фон, представители на бизнеса излязоха с остра позиция относно липсата на ток. Отменят се резервации, развалят се празниците на хората, бизнесът търпи репутационни щети и губи стотици хиляди левове, а хазната пропуска да прибере данъци от най-силните дни за зимния туризъм, алармират от бранша. Според Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България е недопустимо в 21 век при всеки снеговалеж да се стига до катаклизми, които да провалят труда на хиляди.
През зимата туристите са блокирани по пътищата и върху колите им падат дървета, а през лятото са блокирани в километрични тапи заради грешно планирани ремонти. И в същото време държавата прави опити да попълни пробития си бюджет основно чрез мерки, свързани с българския туризъм, негодуват от бранша.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание