Това предложи д-р Галя Манчева в разговор с проф. Надя Миронова в подкаста на обществената инициатива „Мисия 100“.
Те обсъдиха още ролята на технологиите и по какъв начин изкуственият интелект може да допринесе за намаляването на работната седмица за всички служители.
Д-р Галя Манчева е икономист, доктор по политология и експерт в областта на финансовите и високите технологии. Тя сподели, че е напълно реалистично, а не утопия, да бъде намалена работната седмица с цел хората да разполагат с повече свободно време за семейството и за пълноценна почивка.
Според д-р Манчева, ролята на майката е предимно в отглеждането и възпитанието на децата, отколкото в прираста на световната икономика.
С проф. Миронова са на едно мнение, че при работещите майки водещ трябва да бъде социалният аргумент, а не икономическият ръст на държавата и именно затова, намаляването на работното време трябва да започне от майките и те да бъдат защитени законодателно. Тъй като се наблюдава нетолерантност от страна на много работодатели, жените в България се изправят пред редица предизвикателства. Именно затова д-р Манчева е разработила конкретна методология, с която работещи майки да намират баланс между работата и личностното си развитие, пълноценното отглеждане на децата си и управлението на личните си финанси.
В подкаста бяха обсъдени и ползите от внедряването на съвременните технологии и на изкуствения интелект, което ще доведе до облекчаване на труда на хората и ще доведе до по-бързи резултати. Според д-р Манчева трябва да се повиши предприемаческата култура в България и работодателите да бъдат по-отворени към внедряването на високите технологии в бизнеса у нас. Тя посочи като пример европейския акт за изкуствения интелект, който цели издигането на Европа на много високо технологично ниво за значително повишаване на ръста на брутния вътрешен продукт на страните членки.
Проф. Миронова допълни, че България изостава с финансирането, усвояването и внедряването на нови технологии.
Тя изяви опасение, че това може да доведе до отлагане и забавяне на по-ефективна организация на труда, която да позволи на хората да се възползват от съкратена работна седмица и повече свободно време. Според проф. Миронова подходящо законодателство би ускорило този процес.
Д-р Манчева сподели, че мечтае за по-съкратена работна седмица от момента, в който е станала служител през 2006-та година. Тя е убедена, че хората са много по-продуктивни и високо мотивирани, когато знаят, че ще имат пълноценна почивка.
Намалената работна седмица би се отразила благоприятно не само на хората с малки деца, но и на всички служители.
Формулата, според д-р Манчева, е висока продуктивност срещу пълноценна почивка. Проф. Миронова допълни, че високата продуктивност се дължи не само на мотивацията на служителите, но и на качеството на лидерите и организацията на работните процеси. Според нея, това е една от причините работодателите да са все още доста скептични към съкращаването на работното време.
Според д-р Манчева трябва да се оптимизират максимално процесите и да са ориентирани към постигане на цели и конкретни резултати.
Ако процесите бъдат систематизирани и подпомогнати от технологиите, могат да се постигнат изключителни резултати.
Колко време ще отнеме този процес е въпрос на мотивация и визия на работодателите. Като първи етап тя предложи да се започне с отраслите в сферата на услугите, финансите и администрацията.
Проф. Миронова от своя страна заяви, че във века на информационната революция и технологиите, е недопустимо да не въвеждаме модернизация в трудовите взаимоотношения и да не постигнем по-добър баланс между труда и личното време. Тя призова предприемачите да са по-смели и да експериментират как намалената работна седмица ще работи в нашите условия, например, първо за майките, а после и за останалите работещи. Тя подчерта, че този процес става все по-актуален в световен план и намаляването на работната седмица е все по-разпространена практика на бизнеса като призова предприемачите-иноватори и у нас да инициират тези нови икономически и социални процеси.