Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Група деца, стоящи един срещу друг, се хващат за ръце, един се засилва и скача на ръцете им, а те трябва да го изтласкат така, че той да падне на краката си.
Ако това се случи, опитът е успешен. Само че доста често това не се случва и подрастващите падат я на главата си, я на други части от тялото си, което директно ги изпраща в болница. Това каза пред „Телеграф“ директорът на 119-о училище в София Диян Стаматов по повод последната „мода“ в Тик-Ток Spiderman Trend, където обаче се качват само успешните опити, а не неуспешните, в които има болка, страдания, нараняване и много щети. Той посочва, че България се нарежда на четвърто място по гледане на тази социална мрежа.
Случай
Стаматов разказва, че в петък научил за опасната игра, след като дете от училището му пада на лицето си. „Реакцията беше мигновена. Закараха го в „Пирогов“, направиха му необходимите изследвания. Всичко е както трябва“, пояснява Стаматов и добавя, че след това ученици започнали да му разказват, че отдавна практикуват тази „игра“, но досега не е имало дете, което да се е ударило по-сериозно и да го е заболяло. „Всички се вълнуват – и малки, и големи, от пети клас нагоре, като са го правили и в 11-и клас. Те смятат, че и те биха могли да бъдат Супермен“, коментира директорът и добавя, че от тази социална мрежа се вълнуват децата до 16-годишна възраст, както и по-възрастни. Според него децата масово живеят в паралелен свят и затова вина имат родителите, които ги оставят да играят на игри по телефона или на компютъра, където героят има по няколко живота, само че в реалността животът е само един. „В последния месец има няколко случая почти пред смърт в Гърция, Република Северна Македония и Сърбия.
Мерки
Според Стаматов Тик-Ток трябва да бъде забранен и това може да се случи, като не са необходими някакви специални мерки, а просто воля от страна на МОН. „Едната възможност е родителите чрез родителски контрол да забранят използването на определени социални мрежи. Втората възможност е Тик-Ток да се забрани в цялата страна“, изброява директорът. Той добавя, че такива стъпки вече са предприели в РСМ, в Румъния, както и че новоизбраният президент на САЩ също иска да го забрани. Диян Стаматов, който е и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България, коментира, че в закона за образованието е забранена употребата на телефон в клас, но това правило се нарушава повсеместно. „За мен забраната на мобилните телефони в училище е изключително наложителна заради такива ситуации като тази с опасната игра“, категоричен е той.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание