Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Военният самолет „Спартан“ транспортира до Нидерландия дете в тежко състояние миналата седмица. Ръководителят на тежката мисия обясни защо е използван военен самолет и какво е състоянието на двегодишното момиченце.
„Наложи се това дете да бъде транспортирано до там, тъй като се очаква оперативна ревизия и в крайна сметка най-вероятно ще се наложи следоперативно детето да получи интензивно лечение, което в нашата страна не може да се осъществи. Това е една извънтелесна мембранна оксигенация – технология за подпомагане на жизнените показатели, в България нямаме такава техника и сертифициране екип за деца“, обясни д-р Благомир Здравков, директор на детската болница в София.
Той заяви, че с военна техника се налага транспортирането до Амстердам, защото няма друго транспортно средство. Тези трансгранични трансфери на критично болни деца няма как да се случат по друг начин. С хеликоптер не става. Той трябва периодично да спира да зарежда, след това кабината на хеликоптера е прекалено тясна за цялата реанимационна техника, която ние трябва да вкараме. Във военния самолет от една страна самият салон е адаптивен към всякакви условия. Той е правен за военните и ние вътре вкарваме една портативна реанимация, цялата техника от нашата болница. С екипът на военновъздушните сили ние работим съвместно от 2015 година, всичките ни мисии до момента са абсолютно успешни благодарение на отличната колаборация с тези хора“, обясни Здравков.
Той коментира и важността на комуникацията между лекарите и пациентите и особено с децата.
Според него когато става дума за педиатри, специалистите вече комуникират с цялото семейство, понеже болно дете ангажира всички.
„Затова е важно да има правила, които лекарите да следват. И публикуваният наръчник за такава комуникация е нещо много полезно“, заяви д-р Здравков.
Ръководството за комуникация на между лекари и деца пациенти за първи път се издава у нас, обясни Кремена Кунева, бивш депутат и изпълнителен директор на фондация „Даная“.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание