Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Хотелиери и ресторантьори в Русе протестират срещу драстичното увеличение на туристическия данък. На първо място това ще повиши цената на нощувката. Русе е градът с най-висок туристически данък в страната, след като общината предложи двойно повишение.
72 са работещите хотела в Русе. От тях няма нито един с пет звезди. Въпреки, че туристическият данък не е актуализиран от 13 години, браншовият съюз е притеснен от поскъпването, което общината предлага.
„Увеличение 1 лев за категория 1 звезда,1,50 лв – за 2 звезди, категория 3- 2 лв., категория 4- 2,50 лв., категория 5 – 3 лв.“, отбелязва Мая Русанова, председател на съюза на хотелиерите и ресторантьорите-Русе
За разлика от други европейски държави, у нас туристическият данък е заложен в общата цена на нощувката и хотелиерът е този, който трябва да го извади от нея и в края на месеца да го заплати към съответната община. Двойно ще бъде увеличена такса ,,Тротоарно право‘‘ – от 7.50 за квадратен метър на 14 лв., затова се обсъжда удължаване на зимния сезон.
„Ние имаме предложение цената да бъде различна, за да можем да достигнем до някакъв консенсус. Изключително е тежко за бизнеса, защото разходите са много, а увеличаването на нощувките не е драстично. Но с увеличаването на разходите, съответно маржа на печалба на всеки хотелиер падна, както и на ресторантьорите“, посочва Мая Русанова
Според Милена Гогева, представител на туристическа агенция, Русе не е популярна туристическа дестинация.
„По- скоро ни свързват с едно КПП. 5 нощувки е нереално да говорим, максимум една до две на път за Румъния или от Румъния. При мен постъпи запитване да настаним 1200 човека за мероприятие, което ще се случи в нашия град, познайте? Къде да ги настаним тези 1200 човека? То е хубаво да повишим туристическия данък, но ние срещу това покачване, какво ще предложим на туриста“, коментира тя.
Предстои разглеждането на туристическия данък от ресорните комисии преди да бъде гласуван на последното за годината заседание на общинските съветници.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание