Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
В Министерството на земеделието и храните се проведе среща между министър д-р Георги Тахов и представители на животновъдния сектор, за да се обсъдят рисковете и мерките, свързани с епизоотичната обстановка в страната.
Основни акценти от срещата:
Чумата по овцете и козите – макар и с ниска смъртност от около 2%, тя представлява сериозен риск за сектора. Бойко Синапов, председател на Обединени български животновъди (ОБЖ), заяви, че обезщетенията са ключови за възстановяването на засегнатите стопани и запазването на външните пазари.
Значение на обезопасяването – Димитър Зоров, председател на УС на Националния съюз на говедовъдите в България, подчерта, че дори животни с антитела са потенциални преносители на заразата. Според него, две положителни проби от Националната референтна лаборатория и паралелната проба в Гърция доказват наличието на чума.
Рискове за износа – Ако европейската лаборатория в Монпелие потвърди диагнозата, България може да се изправи пред забрана за износ на овчи продукти, предупреди Здравко Узунов. Това би имало катастрофални последици за овцевъдния сектор.
Европейските изисквания – Въпреки трудностите, животновъдите подкрепят спазването на стандартите на ЕС. Георги Милев призова за допълнителни усилия, за да се избегнат санкции, които биха засегнали целия сектор.
Подкрепа за засегнатите фермери – Присъстващите се обединиха около необходимостта обезщетенията да се изплащат бързо и ефективно, като се подпомогне възстановяването на засегнатите ферми в рамките на два месеца.
Животновъдите изразиха готовност да сътрудничат с властите за ограничаване на разпространението на заболяването, като настояха за стриктно спазване на правилата и равнопоставеност в прилагането им. Те също така припомниха, че нарушаването на мерките за обезопасяване на огнището може да доведе до лишаване от обезщетения и налагане на допълнителни санкции.
Срещата завърши с уверения от страна на Министерството за своевременни и адекватни действия в подкрепа на сектора.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание