Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
а 26 и 27 ноември 2024 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе двудневна конференция, озаглавена „20 години България в НАТО: изграждаме сигурност, насърчаваме единството, споделяме ценности“, посветена на 20-годишнината от присъединяването на България към НАТО.
Откриване на конференцията
Събитието бе открито от ректора на Софийския университет, проф. д-р Георги Вълчев, който подчерта значимостта на академичните среди в анализа на национални и международни процеси, особено в областта на сигурността.еканът на Философския факултет, проф. дпсн Соня Карабельова, също приветства участниците, изразявайки надежда за ползотворни дискусии между учени, практици и анализатори.
Пленарна сесия
ленарната сесия започна с лекция на проф. д-р Тодор Тагарев на тема „20 години в НАТО и предизвикателствата за следващите 10 години“.оследваха изказвания от посланик Елена Поптодорова и полковник Орлин Николов, които споделиха своя опит и наблюдения, свързани с членството на България в Алианса.
Панелни дискусии
онференцията продължи с три тематични панела:
- НАТО, България и променящата се среда за сигурност: този панел бяха представени доклади от Михаил Найденов, доц. д-р Евелина Стайкова, проф. Кирил Стойчев, д-р Пламен Димитров и полк. Николай Доцев.citeturn0search1
- Хибридни заплахи и стратегическа комуникация: олк. Добрил Радославов говори за когнитивните войни, д-р Георги Георгиев разгледа стратегическата комуникация и устойчивостта на публичната администрация и обществото към дезинформационни наративи, а д-р Димитър Ганев представи изследвания относно нагласите към членството на България в НАТО.
- Управление на кризи и сигурност: октор Драга Попова обсъди темата за религиозната сигурност, а Александра Андонова и д-р Жаклин Стефанова също представиха свои изследвания.
- Допълнителни събития
рамките на конференцията беше представена книгата на доц. Момчил Дойчев „Евроатлантически записки“.ъщо така, бяха наградени студенти, автори на есета, свързани с темата на конференцията, като признание за техния принос към дискусията за ролята на България в НАТО.
Конференцията предостави платформа за задълбочени дискусии и обмен на идеи между академичната общност, експерти и практици в областта на сигурността и международните отношения, отбелязвайки две десетилетия от членството на България в НАТО. За повече информация можете да посетите официалния сайт на проекта: citeturn0search2
Видео от събитието можете да видите тук
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание