Сега четете
Конференция „20 години България в НАТО: Изграждаме сигурност, насърчаваме единството, споделяме ценности“

Конференция „20 години България в НАТО: Изграждаме сигурност, насърчаваме единството, споделяме ценности“

На 26 и 27 ноември 2024 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде домакин на конференция, посветена на 20-годишнината от присъединяването на България към НАТО. Под мотото „Изграждаме сигурност, насърчаваме единството, споделяме ценности“ събитието ще събере водещи учени, експерти, дипломати и военни от страната и чужбина, за да обсъдят ключови въпроси, свързани със сигурността, стратегическата комуникация и евроатлантическите ценности.

Програмата на конференцията е богата и разнообразна. Първият ден ще се проведе в Аулата на Софийския университет и ще започне с официално откриване в 9:30 часа. Сред основните теми са:

  • „20 години в НАТО и предизвикателствата за следващите 10 години“ – проф. Тодор Тагарев
  • „България от кандидат до съюзник“ – посланик Елена Поптодорова
  • „НАТО: Преживяното. Лични истории“ – полк. Орлин Николов

Тематичните панели ще включват дискусии за променящата се среда за сигурност, хибридни заплахи и стратегическа комуникация, както и управление на кризи. Сред участниците са изявени експерти като доц. д-р Евелина Стайкова, полк. Добрил Радославов и д-р Георги Георгиев.

Вечерта ще завърши с представяне на книгата „Евроатлантически записки“ на доц. д-р Момчил Дойчев и церемония по награждаване на победителите в конкурс за студентско есе.

Вторият ден на конференцията ще се проведе в зала 400 на Философския факултет. Сред ключовите акценти ще бъдат доклади, свързани с доктрината на Байдън, интеграцията на Западните Балкани и предизвикателствата за Черноморския регион. Особено внимание ще бъде обърнато на механизмите за вземане на решения в НАТО и политиките за ранно предупреждение.

Конференцията предлага платформа за задълбочен анализ и обмен на идеи, като потвърждава ангажимента на България към евроатлантическите ценности. Събитието е отворено за широката публика и обещава да бъде вдъхновяващ форум за всички, които се интересуват от бъдещето на НАТО и ролята на България в алианса.

Проектът има за цел да анализира критически 20-годишното членство на България в НАТО, като се съсредоточи върху неговите ползи и предимства за страната. В инициативата ще участват и четири студентски клуба – Студентски клуб на политолога (СУ), Клуб „Его Политико“ (УНСС), както и клубовете към бакалавърските програми по политически науки на български, френски и английски в НБУ. Неправителствената организация „Център за изследване на глобални хибридни заплахи“ също ще играе активна роля.

Вижте и

Сред основните дейности на проекта са:

  • Студентски дискусии: В трите университета ще се проведат отделни дискусии, всяка посветена на различен аспект от членството на България в НАТО. Студентите от УНСС ще обсъждат темата „Изграждането на сигурност“, тези от СУ ще се фокусират върху „Стремежът към единството“, като гости на тяхната дискусия ще бъдат Тодор Тагарев и Соломон Паси. В НБУ акцентът ще бъде върху „Споделените ценности“.
  • Научна конференция: Предвидена за октомври или ноември, тя ще обедини учени и експерти за задълбочени дискусии.
  • Онлайн курс: Отворен за всички желаещи, този курс ще покрива ключовите теми на проекта.
  • Конкурс за студентско есе: Насочен към млади изследователи от трите университета, есето ще бъде посветено на 20-годишнината на България в НАТО.
  • Филм по темата: Изготвен от студентите на СУ, УНСС и НБУ, филмът ще представи значението на членството на страната в НАТО.

Проектът  разполага с активен уебсайт, който ще информира обществеността за предстоящите събития и прогреса на инициативата. Финалната пресконференция ще обобщи резултатите и изводите от всички дейности.

Ръководителят на проекта, проф. Татяна Дронзина, подчерта важността на инициативата, като заяви, че тя ще допринесе за по-дълбокото разбиране на ролята на България в НАТО и за утвърждаването на евроатлантическите ценности в страната.

ЛИНК 
https://nato20.bg/

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре