Сега четете
14 ноември – Световен ден за борба с диабета

14 ноември – Световен ден за борба с диабета

14 ноември е Световен ден на борбата с диабета. За първи път той се чества през 1991 г. от Международната диабетна федерация и Световната здравна организация. На 20 декември 2006 година Общото събрание на ООН приема специална Резолюция за захарния диабет, с която организацията официално определя 14 ноември за Световен ден на борбата с диабета.

 

На този ден, през 1891 г. е роден д-р Фредерик Бантинг – един от откривателите на инсулина. Д-р Бантинг става Нобелов лауреат на 32 години – най-младият за медицина в историята на Нобеловите награди. Благодарение на откритието на д-р Бантинг и неговия колега д-р Бест, вече повече от 85 години инсулинът спасява живота на милиони хора със захарен диабет.

 

Основни правила за превенция на диабет

 

Към 2017 г., според асоциация „На децата и младите хора с диабет“, в България 460 000 души живеят с диабет, а други 200 хиляди са засегнати, но не знаят и не се лекуват. Диабетиците живеят от 5 до 15 години по-кратък живот. 18 души всеки ден умират от усложнения като най-честите са сърдечно-съдови или бъбречни. Усложнения на болестта се наблюдават у 3/4 от диабетиците.

 

Вижте и

Д-р Елисавета Костова, председателка на организацията, твърди, че около 2000 са болните от диабет деца и младежи до 18-годишна възраст. Тревожната тенденция се запазва – диабет тип 2 все по-често се отключва при деца – нещо, което преди години не е било толкова проявяващо се.

 

Причините за появата на този тип диабет са застоелият начин на живот, наднорменото тегло и затлъстяването. По тези показатели България е на пето място в Европа. За 2107 г. за цялата страна от диабет тип 2 са заболели между 20 и 30 деца. Проблемът с наднорменото тегло при момчета е по-сериозен. 7.1% от всички момчета от 0 до 18 години са със затлъстяване. При момичетата този процент е 2.2.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре