Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Четирима души са загинали и 14 са били ранени днес при терористичния атентат в Анкара. Двама нападатели – мъж и жена, са били неутрализирани. Това съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая в профила си в социалната мрежа X.
Състоянието на трима от пострадалите е тежко, посочи министърът.
По информация на Посолството на България в Анкара към момента няма данни за пострадали български граждани при извършеното нападение, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи (МВнР).
Терористичното нападение бе извършено в следобедните часове срещу срещу комплекса на националната авиокосмическа компания на Турция „ТУСАШ“ (TUSAS) в предградието Кахраманказан, на около 35 километра от центъра на турската столица.
Йерликая не каза колко бойци са участвали в нападението и не посочи коя групировка може да стои зад него. Nад района кръжат военни хеликоптери.
Според турската частна телевизия СиЕнЕн-Тюрк терористите са взривили кола бомба на входа на предприятието и са открили стрелба с огнестрелно оръжие.
ТГРТ съобщи за втора експлозия.
НТВ отбелязва, че атаката е извършена в „сърцето на отбранителната промишленост“ на Турция.
ТУСАШ е една от най-важните турски компании в областта на отбранителната индустрия и авиацията. Тя произвежда и самолета КААН, първия национален боен летателен апарат, наред с няколко други проекта, припомня Ройтерс.
Това е компанията, определена за лицензиран производител на проектираните от САЩ изтребители F-16. ТУСАШ също играе роля в модернизирането на по-стари самолети за използване от турската армия.
Основни собственици на фирмата са турските въоръжени сили и цивилен клон на турското правителство, натоварен с подобряването на отбранителните способности и управлението на военните поръчки, отбелязва BBC.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание