Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
В Самоковско очакват около два тона-два тона и половина добиви в картофопроизводството и по-слаба година заради климатичните условия, каза Тодор Джиков, член на Управителния съвет на Националната асоциация на картофопроизводителите (НАК), който отглежда и картофи в региона.
Той посочи, че проблемите през тази година пред производителите са климатичните условия – сушата, интензивните валежи, високите температури, както и напояването. По думите на Джиков това е проблем не само през тази година, а и през предходните, и според климатолозите тази тенденция ще продължи.
Очаква се и цените да са по-високи, но това е и предпоставка за по-голям внос от страни като Германия, Франция и Полша. „За съжаление вносът на такива ценови равнища не ни удовлетворява. Нашите разходи са по-големи“, каза производителят.
На територията на община Самоков около 20 000 декара, засадени с картофи, се контролират от Българската агенция по безопасност на храните. По думите на Джиков близо една втора от каротофопроизводството в страната се намира в Самоков. Той каза, че цената на картофите на едро е около 0,80 лв., а на пресния картоф през изминалите месеци се е понижила до 0,50 лв. заради добрите добиви.
По думите му, когато бъде сформиран редовен кабинет, той трябва да помисли за осигуряване на вода за напояване на земеделските земи.
Джиков коментира и Фестивала на самоковския картоф, който се състоя в Самоков в края на месец септември. Според него това е един добър начин местните производители да излагат реколтата си.
Репортерска проверка показа, че на пазара в града килограм картофи може да се намери на цена от около 1,30 – 1,40 лв. Освен картофи, в момента на самоковския пазар има основно чушки и домати. Цената на чушките варира между 2,50 – 2,60 лв., а на по-сочните камби около 3,20 лв., но могат да се намерят и около 1,80 лв.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание