Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Столичната община ще почисти над 200 части на речни корита със собствени средства до края на годината, съобщи кметът на София Васил Терзиев, който днес провери дейностите по почистване на река Слатинска при моста на бул. “Ботевградско шосе“ и ул.“Витиня“.
Екипите на общината почистват речното корито на Слатинска между ул. „Иван Салимански“ и бул. „Ботевградско шосе“.
Столичната община разполага с бюджет от 2 млн. лв. за дейностите по почистване на речните корита. Още 900 хил. лева са предвидени за дейността по линия на Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. От 2019 г. обаче средства по тази линия няма, всичко е само на хартия, каза Васил Терзиев.
Това е един от многото участъци, които се почистват активно преди началото на есента, когато се очакват по-обилни дъждове, посочи Терзиев. До момента са изчистени 85 км речни корита, остават още 18 участъка, за да приключим, добави кметът. Целта ни е да приведем всички речни корита в много добро състояние, за да намалим риска от наводнения, подчерта той.
Терзиев каза, че за момента най-проблемната река за почистване, която постоянно се пълни с отпадъци, е река Суходолска. Там търсим решение как по-устойчиво да бъде решен проблемът, подчерта кметът. Той призова гражданите да пазят реките, да не ги замърсяват, защото те са богатство. По думите му в много от речните корита се изхвърлят нерегламентирано строителни отпадъци, което е голям проблем. Не можем да контролираме природата, но можем да контролираме нашите действия и има достатъчно места, където да се изхвърлят отпадъци, каза кметът.
Той припомни, че Столичната община създава условия за по-ефективно изхвърляне на едрогабаритни отпадъци, увеличава се и броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци, каза Терзиев. Той апелира гражданите да пазят природата, защото тя е най-голямото ни богатство.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание