Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Учени от Медицинския и стоматологичен университет в Токио, Япония, са установили, че доматеният сок е полезен за сърцето, пише сп. „Фууд сайънс енд нютришън“.
Авторите на настоящото изследване са открили, че консумацията на напитката без добавянето на сол понижава кръвното налягане и нивото на „лошия“ холестерол в организма – два ключови фактора за повишен риск от сърдечносъдови заболявания.
Изследването е обхванало 184 мъже и 297 жени, които в продължение на една година е трябвало да консумират доматен сок в увеличени количества. Степента на консумация е била определяна от всеки доброволец по негова преценка.
Преди и след края на изследването учените са помолили доброволците да предоставят кръвни проби за двуетапна оценка на показателите за кръвно налягане и нива на липопротеините с ниска плътност (LDL) или т.нар. „лош холестерол“ в кръвта.
LDL холестеролът се счита за „лош“, тъй като при излишъка му в стените на кръвоносните съдове се появяват плаки, които могат да ограничат движението на кръвта през тях. Това на свой ред повишава опасността от атеросклероза и сърдечносъдови заболявания (коронарна болест на сърцето, инфаркт), и инсулт.
Друг значим рисков фактор за подобни патологии е високото кръвно налягане (хипертония).
Резултатите от изследването показват, че пиенето на доматен сок значително е понижило кръвното налягане при 94 участници с нелекувана прехипертония или хипертония.
Наблюдавано е и понижаване на нивата на „лошия холестерол“ при 125 от участниците.
Изследователите отбелязват, че благоприятните ефекти са наблюдавани както при мъжете, така и при жените. Освен това доматеният сок е бил ефективен за понижаване на кръвното налягане и нивата на LDL в различни възрастови групи. Това означава, че продуктът може да се използва за превенция на сърдечносъдови заболявания при повечето хора.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание