Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 27 и 28 май ще се състои национално външно оценяване в края на четвърти клас по български език и литература, и по математика, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
В 1738 училища ще има изпит, като се очаква да се явят около 55 000 ученици. Ангажирани са 13 645 квестори.
Четвъртокласниците трябва да покажат наученото чрез решаване на тест в рамките на 60 минути. За учениците със специални образователни потребности времето за решаването на теста е 90 минути, или с 30 минути повече. Изпитният вариант е еднакъв за всички ученици.
Решаването на теста предполага отбелязването на избран верен отговор или записването на свободен отговор в отделна бланка.
Тестът по български език съдържа 21 задачи, разпределени в три части. В първата част има диктовка и десет задачи с избираем отговор, тест за четене и тестови задачи, и речева задача с творчески характер, изискваща свободен отговор. Втората част на теста се състои от текст за четене с разбиране и до десет задачи към него – четири задачи с избираем отговор, и шест – със свободен отговор. Третата част на теста включва задача с творчески характер. Изисква се учениците да създадат кратък текст от три до шест изречения с помощта на нагледна опора (в случая е серия от картини).
Тестът за националното външно оценяване по математика в края на четвърти клас съдържа 25 тестови задачи.
Оценките от националното външно оценяване в края на четвърти клас се изразяват в брой точки и се вписват в удостоверението за завършен начален етап на основното образование.
Изпитите за националното външно оценяване в четвърти клас започват в 10:00 часа. Преди започването на изпита учениците се настаняват в залата не по-късно от 9:45 часа.
Всеки ученик трябва да носи химикалка, която пише с черен цвят, молив и гума, а за изпита по математика – и чертожни инструменти. Ученик с нарушено зрение носи и брайлова машина, брайлов дисплей, брайлови прибори за чертане, техническо средство за уголемяване на шрифта при работа с компютър и оптични средства.
Нека учениците бъдат спокойни, да четат внимателно условието на всяка задача и да отбелязват верния върху индивидуалната бланка за отговори. На въпросите с избираем отговор в кръгчето със съответната буква вписва знака Х, а отговорите на въпросите със свободен отговор пише на предвиденото за това място, поясняват от образователното министерство.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание