Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Напусна ни Антон Дончев (1943 – 2024). Той е един от най-ярките творци в областта на скулптурата и дървопластиката, а творчеството му е явление в съвременния духовен свят, съобщават от Съюза на българските художници. Те допълват, че поклонението ще се състои на 11 май от 11:30 ч. в църквата на Централните софийски гробища.
По думите им, неговите произведения са многопластови, сложни като поетика и превъплъщават традициите, наследени от изкуството на тревненските резбари, преосмислени и интерпретирани от гледна точка на съвремието със средствата на модерната пластична естетика.
Роден е в Трявна. През 1969 завършва Художествената академия, специалност „Дърворезба“ при проф. Асен Василев, от 1966 до 1978 година преподава в ССХУ – гр. Трявна, от 1978 е преподавател в Художествената академия – София, професор от 1989, ръководител на катедра „Резба“ към НХА.
Антон Дончев е автор на множество декоративни пана и композиции, заредени с богатата му творческа емоционалност, украсили редица обществени сгради в страната и чужбина. Антон Дончев е участвал в ръководството на СБХ като член на Управителния съвет и Председател от 1989 до 1990. Носител е на голям брой награди за приноса му към развитието на българската пластична култура, удостоен е със званието „Почетен гражданин“ на град Трявна.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание