Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Измамници се възползват от увеличеното онлайн пазаруване в празничните дни и затова бъдете внимателни. Ако получите обаждане или съобщение за пратка, но не сте поръчали нищо или никой не ви е предупредил за нея, това е поредната измама.
Ще ви поискат пари, но накрая може да се окажете с източена сметка, защото така извършителите събират данни на дебитни и кредитни карти.
В мобилните ни телефони вече пазим всички наши данни – от тези, които доброволно сме публикували в социалните мрежи до тези, които сме запаметили за по-лесно чрез различни наши профили. Включително и на дебитни и кредитни карти, за да плащаме по всяко време.
Затова, който се сдобие с номера ни може да ни предложи какво ли не. От пералня, която сме спечелили, до есемес за изненадваща пратка, която ни очаква в пощата. Накрая винаги се стига до момента, в който трябва да платим, а насреща няма нищо.
„Обикновено тези атаки се случват на кампанийно ниво. Тоест в момента имаме кампания с „Български пощи“, а през годините сме виждали подобни с компании за транспорт и логистика. Тук големият апел към всички зрители е просто да бъдат внимателни“, заяви Любомир Тулев, експерт по киберсигурност.
Най-заблуждаващи в момента са измамите, при които е използван изкуствен интелект. Жертвите са заблуждавани с едновременно използване на текст, глас и образ. Но в поведението си крадците на данни си приличат.
„Може да има граматични и лексикални грешки в изказа им, но те обикновено се представят от някаква институция. Имаше опити, в които се използваше името на МВР, НАП, Европол, за да се даде допълнителна легитимност и авторитет на това, което получавате“, допълни Любомир Тулев.
В случая това не е първата измама, при която е използвано името на „Български пощи“ – потребителите трябва да бъдат внимателни.
Опитът на специалистите по киберсигурност да открият извършителите показа, че дори това да се случи трудно може да им бъде потърсена отговорност, защото в повечето случаи те са извън Европейския съюз и органите на реда в съответната държава не оказват съдействие.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание