Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Днес в Ловеч тържествено ще се отбележи 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов. В церемонията ще участват представителна част от Гарнизон Ловеч и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия, както и оркестърът на Военновъздушните сили на България. Специален въздушен поздрав ще отправят от 12-а авиационна база – Долна Митрополия.
В центъра на града ще бъдат открити фотоизложба, посветена на годишнината, както и експозиция на ракетомодели, организирана от „Моделклуб“ – Ловеч. Ще има и празничен ритуал.
Поздрав ще поднесат и танцьорите от фолклорен танцов ансамбъл „Магия“ при сдружение „Танцьорите“. След това в кино „Космос“ ще бъдат наградени победителите в обявения от Община Ловеч конкурс за есе „Към звездите“. Проф. Йорданка Семкова ще говори за космическите изследвания в България и за научните програми на българските космонавти, ще бъде показан и филмът „Георги Иванов – моят път към звездите“.
В Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ по-рано през деня ще бъде открита мобилна изложба, посветена на Държавната самолетна фабрика в Ловеч, ловешките летци, българската авиация и личностите с принос за създаване на фабриката.
Вечерта ще завърши с аудиовизуалния спектакъл „Ловеч – звезден град“.
Любословие.бг припомня, че Георги Иванов излетя в орбита на 10 април 1979 г. На борда на изстреляния космически кораб „Союз 33“ той бе с руския космонавт Николай Руковишников. По план корабът трябвало да остане в Космоса седем денонощия, но проблем с един от двигателите осуетява скачването му с орбиталната станция „Салют 6“ и принуждава екипажа аварийно да се завърне на Земята, след като прави 31 пълни обиколки около нея.
Двамата прекарват в Космоса едно денонощие, 23 часа и една минута.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание