Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Още тази седмица 30 души от приемателния център в кв.„Овча купел“ в София ще бъдат изведени към центъра на Държавната агенция за бежанците в Баня, съобщи при изслушването си в парламента директорът на ведомството Мариана Тошева. Тя уточни, че в центъра в Баня в момента има 47 лица и свободен капацитет.
Други лица ще бъдат изведени поетапно към други центрове, така че да остане само т.нар. ниско тяло в „Овча купел“, където е и зоната за сигурност. Тошева уточни, че центърът в .“Овча купел“ е най-старият и е изключително амортизиран, затова от агенцията правели всичко възможно да затворят „голямото тяло“, тъй като в момента има възможност за пренасочване на хора.
Тя и министърът на вътрешните работи в оставка Калин Стоянов отговориха на въпроси във връзка с инцидентите с мигранти от последните дни по искане на „Възраждане“ и „БСП за България“.
Директорът на агенцията посочи, че има и недофинансиране на ведомството. „Ние сме недофинансирани, по бюджетна прогноза за тази година бяхме поискали 22,5 млн. лв , одобреният бюджет за агенцията е 11,700 млн. лв., от които малко над 7 млн.лв са за възнаграждения на персонала т.е. с останалата част от средствата се оперира“, обясни Мариана Тошева.
Тя призна, че миналата година са изпитвали огромни затруднения, особено при увеличен брой търсещи закрила след юни-юли. В Харманли бяхме паднали до 36 служители на близо 1600 настанени, посочи Тошева.
Директорът уточни, че в щатната численост на Държавната агенция за бежанците има 100 броя по фонд „Убежище, миграция и интеграция“, но финансирането по него е било прекъснато в периода 1 януари-30 август 2023 г. Т.нар. грантово споразумение, по което можехме отново да наемем щатните бройки, финансирани от фонда, беше сключено в началото на септември 2023 г. и към момента имаме 74 заети позиции, допълни директорът. Тошева уточни, че поради липса на финансиране към 1 януари миналата година са били освободени 85 служители, тогава е приключил и предишният многогодишен програмен период на финансиране.
Тя информира народните представители, че през 2022г, 2023г и 2024 г. са били регистрирани инциденти в приемателните центрове, но те са под 30 на година, а за тази година това е първият от битов характер в „Овча купел“, който излиза извън територията на центъра. Там са настанени 400 лица, от които 127 тийнейджъри, основно млади мъже, по същество те са травмирани хора, но битови инциденти рядко излизат извън, отбеляза Мариана Тошева.
По думите ѝ през последните 18 месеца броят молби за международна закрила е под 8000, през април-май `22 г. са били малко над 14 хиляди в процедура. Държавната агенция за бежанците излиза със съответните решения в законовия срок, те подлежат на съдебен контрол, увери директорът.
Тя уточни, че в териториалните поделения на ведомството настаняват лица, подали молба за закрила, а не мигранти. В тях в рамките на 14 дни пребивават и лица, получили международна закрила за преходен период. Те съгласно международното законодателство трябва да бъдат настанени в центрове от отворен тип. При настаняването им има процедура по скрининг и им се определя зона за придвижване, при нарушение следват санкции. Една от най-тежките била провеждане на процедура в център от затворен тип, като в момента местата в него са 16. Към тази мярка се прибягва при хулиганска проява или по-тежко деяние, такива лица се поемат от следствените органи, но като цяло процентът е много нисък – 2-3 %, уточни Мариана Тошева.
Остри респираторни заболявания, краста и кожни обриви, са сред най-честите заболявания на лицата, като прегледът се прави преди настаняването, стана известно от неин отговор на въпрос.
Тя обясни още, че охраната на приемателните центрове е от частни охранителни фирми, избрани по Закона на обществените поръчки. Настоящите фирми са определени 2022г, като процедурата е приключила в началото на 2023 г., но още през 2022 г е било установено, че самите фирми ( тогава са били други) изпитват съществени затруднения по охраната особено в приемателните центрове в Харманли, и в “Овча купел“ в София.
Приветстваме възможността за невъоръжена охрана на центровете от структурите на МВР, за нас като институция е изключително важна сигурността на настанените в пях, на служителите и на всички граждани в съответните градове, подчерта Мариана Тошева.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание