Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Народното събрание ще разгледа на второ четене промени в Закона за висшето образование. Това предвижда първа точка от проектопрограмата за работа на депутатите, публикувана на интернет страницата на парламента. Измененията са относно промяна в заплатите на преподавателите в държавните висши училища, както и в стипендиите на докторантите. Средната работна заплата за преподавателите в държавните висши училища да е не по-ниска от 170 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, предвиждат промените, приети на първо четене. Очаква се и стипендиите на докторантите да се определят в размер не по-нисък от 125 % от минималната работна заплата за страната.
Предвижда се минималната основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища да се определя ежегодно с акт на Министерския съвет в размер не по-малък от 125 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца.
На второ четене се очаква да бъде разгледан и законопроектът за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение. В проектопрограмата пише още, че парламентът ще обсъди на второ четене промените в Кодекса на труда, свързани с работата от разстояние. Приетите от социалната комисия изменения предвиждат отговорността на работодателя да се намали, когато пострадалият е допринесъл за трудова злополука, като е допуснал груба небрежност, както и в случай, че при работа от разстояние пострадалият не е спазил предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд.
Проектопрограмата за работа на Народното събрание включва още второ четене на промени в Закона за насърчаване на заетостта и второ четене на Закона за ограничаване изменението на климата. Очаква се парламентът да разгледа годишните отчети за 2022 г. на Съвета за електронни медии и на Комисията за защита на личните данни, както и доклада за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2022 г.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание