Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Промяната на пазара на електроенергия след 1 юли няма да окаже влияние на цените, обясни председателят на парламентарната Комисия по енергетика и народен представител от „ГЕРБ-СДС“ Делян Добрев на енергиен форум в София, организиран от „Капитал“. По думите му предлагането на електроенергия ще нарасне, по същия начин ще се повиши и търсенето й. „Когато се увеличи с една и съща стойност търсенето и предлагането, това няма никакво отношение към пазарните цени“, коментира депутатът и допълни, че това не означава, че цените ще са същите, но тази промяна няма да окаже влияние върху тях.
По повод проблемите, свързани с присъединяване на нови възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) към мрежата, Делян Добрев заяви, че се предлага да се въведе гъвкава схема на присъединяване на различните източници. Изследване на Електроенергийния системен оператор в Североизточна България е показало, че енергията от слънце и вятър се застъпва само в 2 процента от времето. Според него може тези двама различни производители на електроенергия да бъдат присъединени към една мрежа. „Най-хубавото е, че това става без допълнителни инвестиции. Ние просто вдигаме ефективността на работа на тази мрежа“, изтъкна председателят на енергийната комисия.
Въвеждането на временната схема за присъединяване към мрежата е свършила много работа, коментира още Добрев. Той припомни, че тя работи там, където има възможност да се използват съществуващи съоръжения, които се пазят като резервни. Целта е да бъдат присъединени ВЕИ веднага, докато се строи новото съоръжение. Почти всички присъединявания са по въпросната временна схема. Проблемът е, че тази схема не е достатъчна, защото мрежата към момента пак е претоварена и масово се отказва ново присъединяване на ВЕИ, обясни Добрев.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание