Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
„Продължаваме промяната“ (ПП) за поредна година категорично се обявява против провеждането на „Луковмарш“. Това се посочва в позиция на партията, изпратена от пресцентъра ѝ. Осъждаме всяка форма на неонацизъм и неофашизъм в България, както и всеки опит да се продължи тази така наречена „традиция“ в разрез с чисто човешки ценности и прокарвана с език на омразата, отбелязват от ПП.
Те подкрепят решението на кмета на Столичната община Васил Терзиев да не разреши провеждането на шествието. Според тях то не просто застрашава социалния мир, но и накърнява достойнството на българските граждани. Всеки опит за провеждане на събития, застрашаващи социалния мир, ще среща отказ, заяви вчера столичният кмет.
В своя позиция общинските съветници от ПП също се обявяват против опитите за възобновяване и провеждане на шествието „Луковмарш“. „В европейска София няма място за прояви, които пропагандират ксенофобски, антисемитски и расистки възгледи. Толерантността към различните е нещо, което народът ни е демонстрирал многократно през историята си“, е позицията на общинските съветници от ПП.
Според тях шествия като „Луковмарш“ нямат за цел да информират или да почетат паметта на генерал Христо Луков, а се стремят да популяризират и нормализират крайнодесни възгледи и идеологии, останали в историята с човеконенавистни практики.
Столичната община не е разрешила провеждане на шествието „Луковмарш“ с начална точка НДК днес от 17:00 ч., съобщиха вчера от пресцентъра на общината. В случай че такова се проведе, Столичната община ще издаде заповед за прекратяване.
Ген. Христо Луков е български военен деец, завършил Военното училище в София през 1907 г., участник в Балканската война през 1912-13 г. и в Първата световна война. Бил е министър на войната 1935-1938 г., както и ръководител на Съюза на българските национални легиони – 1942-43 г. Луковмарш започва през 2003 г. като малко, местно събитие с участието на 15 души.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание