Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 13 февруари през 1946 година е създадено Радиото на ООН, затова датата е приета за отбелязване на Световния ден на радиото. Решението за отбелязването на този ден е взето от ЮНЕСКО на нейната 36 обща сесия през ноември 2011 година по предложение на Испания и е отбелязан официално за първи път през февруари 2012.
Гулиелмо Маркони – един от пионерите на радиотехниката. В изобретяването на радиото вземат участие множество учени, инженери и предприемачи – Майкъл Фарадей, Андре-Мари Ампер, Алесандро Волта, Георг Ом, Вернер фон Сименс, Джеймс Кларк Максуел, Александър Греъм Бел, Самуел Морз, Томас Едисън, Никола Тесла, поради което е трудно да се посочи един изобретател на радиото и този въпрос често става предмет на спорове.
Целта на празника е да се открои влиянието на радиото в създаването на един по-мирен и толерантен свят. На този ден по инициатива на Европейския съюз за радио и телевизия във всички европейски държави ще бъдат подготвени предавания, които осигуряват платформа за диалог и демократичен дебат по въпроси като миграцията или насилието срещу жените и които способстват за по-добрата осведоменост на слушателите по тези въпроси и подпомагат създаването на един по-толерантен и справедлив свят.
В България: През 1907 г., според договор между българското и руското правителство, до село Франга (днес Каменар), северно от Варна, започва работа първият български безжичен телеграф. Връзка между Варна и Севастопол се осъществява с апаратура, доставена от фирмата „Маркони“. През лятото на 1911 година на борда на крайцера „Надежда“ започва да работи радиостанция.
Началото на общественото радиоразпръскване в България е поставено през 1929 година, когато група инженери, начело с техника Георги Вълков, построяват 60-ватов радиопредавател в Инженерната работилница в София.
На 25 януари 1935 г. цар Борис III подписва указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Днес този ден се отбелязва като ден на Българското национално радио (БНР), което остава единствената радиоорганизация в България до 1990 г., макар и с няколко програми.
Първата официално лицензирана частна българска радиостанция е Радио FM+, която стартира в 17:16 часа на 15 октомври 1992 година.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание