Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
В софийското село Локорско организират за 21-а поредна година фолклорният фестивал „Шопска песен“. Той ще се състои на 9 юни, като часът за началото на празника ще бъде оповестен, след като приключи приемането на заявки за участие и изготвянето на програма с реда на явяване на участниците. Това съобщиха в отговор на въпрос от пресцентъра на местното читалище „Христо Витков – 1899“, което е и основен организатор.
По традиция празникът ще бъде открит от кмета на село Локорско Цветелина Гаврилова и кмета на район Нови Искър Владислав Владимиров.
Професионално жури ще оценява всички участници, а най-отличилите се ще получат голямата награда на фестивала „Христо Витков“ и специален приз, учреден по повод двадесетото юбилейно издание „Лъскаво шопе“.
Ще има награди за най-малък и за най-възрастен участник, информират още от читалището.
Фестивалът всяка година събира в село Локорско хора с туптящи за „шопското“ сърца, посочват организаторите. В него могат да вземат участие танцови състави, клубове за народни танци, вокални групи, състави и солисти, изпълняващи български народни песни.
Основната цел на събитието е съхранение и популяризиране на музикалния и танцов фолклор на шопите. Друга основана идея е да се даде поле за изява на изпълнители от всички възрастови групи, както и подпомагане развитието на народното самодейно творчество.
През 2023 година фолклорен фестивал „Шопска песен“ организира своето двадесето юбилейно издание . Всяка година сцената на селския празник посреща стотици изпълнители, обединени от любовта към шопската песен и танци, посочват от културната институция.
Миналата година участие са взели 95 групи – близо 800 души, а тази година от читалището очакват фолклорните състави да бъдат над 100.
Фолклорен фестивал „Шопска песен“ е наследник на „Празниците на шопската народна песен“, които се провеждат по повод 100 години от записването на песента „Що ми е мило и драго, че се е пролет пукнала…“ от локорския учител Цветан Вълчинов.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание