Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Четири проекта за промени в постоянни парламентарни комисии ще разгледат депутатите, според проектопрограмата за работа през седмицата на Народното събрание ( НС), публикувана на страницата му.
По предложение на Теменужка Петкова, зам.-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС, Маноил Манев от парламентарната група трябва да оглави комисията по вътрешна сигурност. Досега той беше неин заместник-председател. Така Манев ще смени доскорошния председател Десислава Атанасова, която миналата седмица се закле като конституционен съдия.
Предлага се още Христо Терзийски и Валентин Радев – ГЕРБ-СДС, да станат зам.-председатели.
С друг проект се предвижда Милена Димова (ГЕРБ-СДС) да стане член на Комисията по правни въпроси. С друго решение тя трябва да бъде освободена от комисията по въпросите на Европейския съюз.
От ГЕРБ-СДС предлагат също Валентин Радев и Драгомир Драганов да станат членове на Комисията по околната среда и водите.
В седмичната програма са също първите четения на изменения в Закона за енергетиката, внесени от Драгомир Стойнев и Георги Гьоков, „БСП за България“, както и в Гражданския процесуален кодекс на Министерския съвет.
Законопроектът за промени в Закона за енергетиката на левицата е свързан с условията и реда, при които се осъществява дейността на оперативния дежурен персонал в подземни ВЕЦ и ПАВЕЦ. Идеята е тези лица да могат да работят на смени с максимална продължителност до 12 часа, независимо от продължителността на намаленото работно време, което да осигури възможност за двусменен режим на работа.
НС ще обсъди и измененията в Закона за здравното осигуряване (общ проект), които вчера одобри здравната комисия. Целта е да бъде създаден механизъм, с който НЗОК да спести публичен ресурс от средствата, които заплаща за медикаменти за лечение на онкологични заболявания. Предвижда се новият механизъм да влезе в сила от 1 юли 2024 г.
Идеята е, обясни председателят на комисията Костадин Ангелов, Касата да заплаща най-ниската цена, постигната от болницата, не по-висока от средната претеглена стойност и ако лечебното заведение е постигнало цена, която е с повече от 20% по-висока от най-ниската цена, търговците на едро ще връщат тези пари на лечебните заведения.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание