Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
През 2023 г. общата използваемост на електронните услуги на Националния осигурителен институт (НОИ) е достигнала 14,4 милиона достъпа, съобщиха от НОИ. Регистрираните данни за миналата година показват, че активността на потребителите на услуги на институцията от разстояние се запазва висока, като тя е съпоставима с тази за предходните няколко години.
Най-сериозен прогрес се наблюдава при електронните справки, свързани с отпускането и изплащането на обезщетения за безработица. Общото нарастване на достъпите до тази група е-услуги се увеличава с 24,6%, като от 1,2 милиона през 2022 г. те се покачват до 1,5 милиона през миналата година. С 6% пък се е увеличила ползваемостта на електронните административни услуги.
Често използваните електронни справки, свързани с отпускането и изплащането на обезщетенията за временна неработоспособност, остават на равнището от предходната година, като са били използвани почти 7,4 милиона пъти. Най-популярна и през 2023 г. остава електронната справка за представени в НОИ документи и изплатени обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване. Потребителите са се възползвали от нея близо 5,9 милиона пъти. При другата популярна справка – за социално осигуряване по ЕГН, достъпите са около 2,8 милиона.
НОИ предоставя повече от 70 електронни услуги, като част от онлайн справките за осигурените лица са със свободен достъп, а за повечето се изисква наличие на персонален идентификационен код (ПИК), който се издава безплатно във всяко едно от териториалните поделения в страната или по електронен път. През 2023 г. броят на издадените кодове за достъп до услугите на НОИ е 201 768, от тях издадените по електронен път са 18 622.
Близо 1,8 милиона души имат персонален идентификационен код (ПИК) от Националната агенция за приходите (НАП), съобщиха от приходната агенция на 22 януари.
През миналата година са издадени над 190 000 кода, от които 11 000 са на юридически лица. Повече от 500 000 граждани са използвали своя ПИК през 2023 г., за да подадат годишната си данъчната декларация в Портала за електронни услуги на приходната агенция, посочват от НАП.
От приходната агенция отбелязват, че електронната им платформа предлага над 170 електронни услуги, достъпни с персонален код или електронен подпис (КЕП). Сред услугите, които се ползват с ПИК – повече от 60, са подаване на данъчни и осигурителни декларации, справки за задълженията с възможност за плащане, включително и за местни данъци и такси, справки за изплатени доходи, за осигурителен доход, за извършени плащания и погасени с тях задължения, актуално състояние на трудови договори, подаване на заявления, получаване на удостоверения.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание