Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Няма как бюджетът на София да бъде генерално различен от този, който е правен до момента, тъй като все пак „Продължаваме промяната – Демократична България“ („Спаси София“) управляват от два месеца и не са създали предпоставки за революционен бюджет. Но от друга страна наистина не виждаме никакви значителни промени в него, такива, каквито биха могли да направят, дори и да не са направили нормативни промени в правилата, по които работи Столична община. Това каза общинският съветник от местна коалиция „БСП за България“ Ваня Григорова на пресконференция в централата на БСП.
Григорова коментира и приходите от данъци върху продажбата на имущество, които по думите ѝ са най-високи в групата на данъчните приходи. „Това определено не е устойчиво управление на приходите и разходите на общината, това означава, че ние зависим изключително много от имотния пазар“, каза още Григорова.
Според общинския съветник от БСП, ако продължава да се залага на тези приходи, може да се направи това, което от БСП са предложили в предизборната им кампания – да се постави акцент върху това да има общинска жилищна политика. След като от там се събират най-много средства, би трябвало да се използват за това най-сетне общината да има жилищна политика, каза Григорова.
Тя коментира и транспортния сектор, като посочи, че освен за заплатите, в бюджета на столицата се говори и за редица други мерки, които трябва да се предприемат. Като пример Григорова даде добавянето на общежития, в които да могат да се настаняват работещите в транспортния сектор, които не живеят в столицата. След като бюджетът изключително много разчита на имотните сделки, би трябвало от тези приходи да има разработена жилищна политика, смята общинският съветник от БСП.
Григорова посочи, че ПП-ДБ (Спаси София) се гордеят с така наречения „граждански бюджет“, а от бюджета са отделени по 200 000 лева на крайните райони и 500 000 лв. на централните. По думите ѝ крйните районни имат нужда от най-много инвестиции.
Ваня Григорова коментира и обещаното увеличение на заплатите от кмета на София Васил Терзиев с 15% в транспортния сектор. Тя посочи, че тези средства не са заложени в бюджета. По думите ѝ в бюджета не се виждат 89 млн. лв., които са държавната компенсация по регламент 1370. Бюджетът е един и същ като миналата година поне по отношение на транспорта, на оперативната му дейност, но с този бюджет не могат да се покрият вече увеличените заплати от миналата година. Тоест, имаме двоен проблем, обясни Григорова.
По отношение на здравеопазването – там не виждаме увеличение на средствата за трудови възнаграждения, а и към момента медицинските специалисти получават по-ниски заплати от договорените в колективния трудов договор, каза Григорова. Тя също коментира и сектор „Култура“, като обясни, че Столична библиотека има два нови открити филиала – в „Студентски град“ и „Овча купел“, които имат нужда от допълнително финансиране. Ще има нов филиал, който ще бъде отворен в „Младост“, но и за тези филиали няма заложени средства в общинския бюджет.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание