Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Редица европейски държави, „загрижени“ арабски страни и САЩ работят по проект за единно палестинско управление, което може да привлече средства за възстановяване в съответните територии, обяви в интервю в Давос, Швейцария, норвежкият външен министър Еспен Барт Ейде, цитиран от Ройтерс.
„Редица страни работят с нас с целта да се създаде правителство на широкото единство“, заяви Еспен Барт Ейде, без да назовава конкретни държави в този случай.
Норвегия е била на мнение, че една обединена палестинска територия трябва да бъде управлявана от Палестинската автономна власт, но „преди всичко останало трябва да стане така, както искат палестинците“, добави министърът на външните работи.
Преди повече от три десетилетия Норвегия бе посредник на преговори между Израел и Организацията за освобождение на Палестина (ООП), довели до Споразуменията от Осло от 1993 г., които установиха ограничена палестинска автономия на Западния бряг и в Газа.
Сега Палестинската автономна власт контролира части от Западния бряг, а преговорите ѝ с Израел за създаване на самостоятелна палестинска държава бяха преустановени през 2014 г. От друга страна от 2007 г. населената също с палестинци ивица Газа е под контрола на ислямистката групировка „Хамас“, чиято изненадваща атака срещу израелска територия на 7 октомври миналата година доведе до войната с Израел, продължаваща вече над сто дни.
От преговорите в Осло насам Норвегия председателства Специалния комитет за връзка (Ad Hoc Liaison Committee, AHLC) – благотворителна организация, която работи за съживяване на дипломатическия диалог между Израел и палестинците.
Барт Ейде отбеляза, че разрешаването на конфликта чрез принципа на двете държави е станало наложително, при положение че войната между Израел и „Хамас“ се разраства в региона. Това решение би създало палестинска държава на Западния бряг и ивицата Газа, която да съществува редом до Държавата Израел, отбелязва Ройтерс.
„Това, което ние можем да направим, е да работим по въпроса за палестинско единство и заедно с други заинтересувани държави мислим за възможни модели на управление“, каза министърът на външните работи на Норвегия.
/ГГ/
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание