Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Единственият каменен мост във Варна привлича вниманието на туристите през празничните дни. Той се намира в квартал „Виница“ до Добрева чешма, наричана още Царска вода. Смята се, че е част от системата за водоснабдяване, изградена за Двореца „Евксиноград“ по времето на княз Фердинанд, каза за БТА археологът Александър Минчев.
Това е съоръжение с над стогодишна история, което е запазено много добре и е още действащо, отбеляза историкът. По думите му то представлява частичен акведукт, направен много здраво и качествено в края на XIX век. Предназначението му е по него да минава водопроводът към Двореца „Евксиноград“. Чешмата е с висок постоянен дебит, а зоната е вододайна и в момента.
Минчев припомни, че от този район е започвал също и един от ранните римски водопроводи на античния град Одесос, открит в началото на ХХ век. Той е бил подземен и трасето му е продължавало до самия античен град. Основната му цел е била да осигури вода за големите римски терми, построени в края на II век.
Археологът смята, че по-подробно проучване на историята на стария каменен мост трябва да бъде инициирано от местните хора или администрацията. В момента районът около моста е замърсен с отпадъци, а табелката, поставена на чешмата преди години от велоклуб „Устрем“ с указания, че водата е в норма, е счупена.
От мястото, където са мостът и Добрева чешма, започва маркиран туристически маршрут, който минава през Аладжа манастир, Природен парк „Златни пясъци“ и продължава към село Кранево.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание