Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
На 30 декември 1963 г. официално е открит Нефтохимическият комбинат край Бургас в присъствието на първия секретар на ЦК на БКП и председател на Министерския съвет Тодор Живков. Началото е поставено с приетото на 17 август 1959 г. Разпореждане № 1340 на Министерския съвет, съгласно което е одобрена площадка край с. Камено за строителството на нефтопреработвателен завод с мощност 1 000 000 тона нефт и производство на 10 000 тона полиетилен.
В бюлетина „Вътрешна информация“ на БТА четем за строителството, производството и перспективите за развитие на нефтохимическата промишленост в България:
Пред откриване на Нефтохимическия комбинат
Основа за по-нататъшното развитие на голямата химия у нас
Бургас, 23 декември 1963 г. /БТА/ Нефтохимически комбинат. Делят ни дни от тържественото откриване на първия етап от строителството на Нефтохимическия комбинат. Във връзка с това кореспондентът на БТА В. Василев помоли директора на комбината Гошо Джамбов да разкаже за строителството, производството и перспективите за развитието на първенеца на нашата нефтохимическа промишленост.
„От предвидените 73 милиона лева строително-монтажни работи по проект за изграждането на Нефтохимическия комбинат – каза той, – досега се усвоени 55 милиона лева. В редовна експлоатация са пуснати 154 обекта, между които ремонтно-механичният завод, азотно-кислородната станция, двете атмосферни инсталации с обща годишна преработка на 2 милиона тона нефт, а в частична експлоатация – новото нефтопристанище. От началото на месец септември тази година в комбината започна производството на автомобилен бензин, реактивни дизелово горива и мазут. Ние произвеждаме автомобилен бензин – етилиран с октаново число около 70. Известно е, че по-голямата част от нашия товарен автомобилен парк използва бензин с октаново число към 66. Това ще рече, че произвежданият сега в комбината автомобилен бензин е с по-добро качество. Високо е качеството също на реактивите, дизеловите и други горива.“В Комбината ще бъдат построени – подчерта директорът – и няколко нефтохимически инсталации за получаване на ненаситни въглероди като етилен, пропилен и бутилен, които, от своя страна, ще служат за изходна суровина за производството на пластмаси, синтетичен каучук, синтетични влакна и др. Започна вече строителството на инсталацията за производство на етилен с годишен капацитет около 60 000 тона. Едновременно с нея ще се построи и инсталация за полиетилен с годишно производство от 10 000 тона. Към 1966 – 1967 година ще се завърши изграждането на голям завод за синтетичен каучук с мощност 35 000 тона годишно. Успоредно с това ще бъдат завършени и редица инсталации за получаване на фенол, ацетон, бензол и други ароматни въглеводороди, а също и на химически препарати за защита на селскостопански култури, за битови и други нужди.
Официалното откриване е на 30 декември 1963 г. В бюлетина на БТА пише:
Положени са основите на голямата химия у нас
Тържествено откриване на Нефтохимическия комбинат край Бургас
Бургас, 30 декември 1963 г. / Кор. на БТА Ем. Стоев, Р. Коларов, В. Василев/ След Азотноторовия завод, комплекса „Марица изток“ и Кремиковския металургичен комбинат днес влезе в строя още един промишлен гигант – Бургаският нефтохимически комбинат. Нашият трудов народ под ръководството на Българската комунистическа партия направи нова крачка в осъществяването на грандиозния 20-годишен перспективен план за ускореното икономическо развитие на страната.
Младенецът на родната ни нефтохимия е в празнична украса. Фасадите на сградите са окичени с червени и трицветни знамена, лозунги. На широката площадка пред Комбината още от рано заприиждаха строители, монтажници, производствени работници, много гости от града, съседните села и страната. На голямата трибуна е поставен лозунг: „На теб Родино, новогодишен дар – Нефтохимически комбинат“. Духов оркестър изпълнява националните химни на Народна република България и Съветския съюз. Тържественият митинг бе открит от първия секретар на Окръжния комитет на БКП Васил Богданов. За строителството на първенеца на родната нефтохимия изнесе доклад началникът на строежа Никола Иванов. За първи път в България, подчерта той, се строи нефтохимически комбинат и по-голямата част от съоръженията му, както в строително, така и в монтажно отношение, са новост за страната. Многобройните обекти, техните помощни предприятия и съоръжения със своята сложност и разнообразие направиха още по-трудна работата на строителите и монтажниците. В проектирането на Комбината участваха 13 съветски и 7 български проектантски организации и институти, а в изработване на оборудването му – над 60 съветски и 30 български предприятия, между които завод „Спартак“ и корабостроителният и кораборемонтен завод „Илия Бояджиев“ в Бургас, заводите „Христо Смирненски“, „Георги Кирков“, силнотоковият завод „Васил Коларов“ в София и редица други.
***
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание