Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Вицепрезидентът Илияна Йотова подкрепи програмата Women in Tech, насочена към жени в неравностойно положение, които или търсят работа, или преквалификация. Това съобщиха от прессекретариата на президента.
Инициативата е в партньорство между Министерството на труда и социалната политика, Висшето училище по телекомуникации и пощи и „Хуауей технолоджис България“.
„В поредицата от кризи, в които живеем, избуя трудноизкоренимият плевел на неравенствата. Сред първите негови жертви са най-уязвимите – жените и децата“, заяви вицепрезидентът на представянето на проекта и посочи, че макар да са постигнати резултати в борбата за равенство между мъжете и жените, все още съществува „здраво залостена стъклена къща“, която спира пълноценното развитие на момичетата и жените. Йотова подчерта, че неправителственият сектор работи много активно, но липсва структурирана държавна политика за постигане на равенство между мъжете и жените.
По думите ѝ в днешния технологичен свят нивото на дигитални умения на българите е далеч под средното за Европейския съюз. България е назад и по дял на специалистите в областта на информационните и комуникационните технологии, заяви вицепрезидентът. Йотова посочи, че в същото време имаме и поводи за гордост – страната ни е на първо място в Европейския съюз по дял на специалистите жени в сектора на информационните и комуникационните технологии, както и на трето място по дял на жените студенти в такива специалности.
Вицепрезидентът благодари на съюзниците на инициативата Women in Tech. „Убедена съм, че след края на проекта ще има повече жени със самочувствие, че могат сами да градят своето бъдеще“, подчерта тя.
За седма поредна година под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова ще се състои инициативата на британското посолство в България „Посланик за един ден“, съобщиха преди дни от прессекретариата на президента. Конкурсът е по повод Международния ден на жената и окуражава българските момичета да изразят своите възгледи по широк кръг от значими за обществото въпроси.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание