Сега четете
Областната администрация публикува снимки на пукнатините по фигурите на Паметника

Областната администрация публикува снимки на пукнатините по фигурите на Паметника

Областната администрация на София град публикува на сайта си Плана за безопасност и здраве, в който има снимки на пукнатините по фигурите от Паметника на Съветската армия. Планът е възложен от областната администрация.

 

В плана е посочено, че гранитните настилки и облицовки са в лошо състояние. Голяма част от плочите са напукани и/или надигнати. Гранитните облицовки са изпълнени от едроразмерни елементи със сложни геометрични фигури и голяма част от тях са разместени или свлечени, а друга -отлепени или липсващи. Това поврежда и съседните плочи и паметникът започва да се саморазрушава. На местата на дефектите и масово компрометираните фуги прониква вода, което уврежда и носещата конструкция на съоръжението, се посочва в плана.

 

За плочите на мемориалния надпис е отбелязано, че в първите редове гранитни плочи на пиедестала се забелязват процеси на външно разрушаване на покритието на армировката на бетоновата конструкция и на процеси на разлагане на слепващата композиция между камъка и бетона. Вижда се, че поради дългото въздействие на влага, цикли на замръзване и разтопяване самият бетон също е претърпял разрушителни процеси.

 

В зоната на мемориалния надпис многократно са били правени ремонти с ниско качество. В резултат на това между облицоващите двусантиментови плочи и основния камък зад тях, са възникнали цепнатини, залепващата композиция се е разпаднала, част от плочите са се отделили от основата си, а останалите съвсем скоро могат да ги последват, пише още в плана за безопасност.

 

Там пише още, че в много лошо състояние е и скулптурната група на върха на пиедестала. Всички фигури са от бронз. При монтажа краката им са напълнени с бетон. През годините е прониквала вода, бетонът се е раздувал при циклите на замръзване и разтапяне водата в него и по тази причина краката на фигурите са се „разцепили“. Освен това в цокъла на фигурите са се образували пукнатини в бронза, които нарушават целостта на отливката и правят фигурите доста опасни.

 

В становището на скулптора Марин Марков подробно и изчерпателно са описани дефектите, които са се проявили по време на експонирането на паметника на открито и причините за тяхното проявяване. Това са: появата на три типа пукнатини в бронзовите фигури, начало и развитие на корозията на укрепващите елементи, начало на стареене на бронза и последващо „заразяване“ на материала с бронзова болест, наблюдаване на неравномерна патина.

 

Като препоръка в плана е записано:“паметникът и опасните плочи с мемориалния надпис да се демонтират“.

 

Вижте и

Що се отнася до начина на изпълнение на демонтажа в плана пише, че скулптурната група се разчленява на части с тегло, което удовлетворява товароподемността на крана, т.е. до около 5 тона. Преди да започне разчленяването е задължително частта, която ще се отделя, да бъде добре временно осигурена. Разчленяването да стане с подходящи инструменти и с минимални щети за скулптурата. Фигурите трябва да са разчлени на две части от кръста нагоре – половината на торса и главата и другата половина, всяка от които би била около 4-5 тона. Запълнените с бетон крака, също се разделят от кръста надолу и се демонтират поотделно, като първо се открие бронзовият цокъл и се разруши бетона в основата.

 

Любословие.бг припомня, че Административен съд – София град (АССГ) разпореди в еднодневен срок Областна администрация София да представи данни за основанието на извършените действия по демонтиране на бронзовите фигури на Паметника на Съветската армия. Разпореждането на съда е от 13 декември, по дело образувано по жалба на Гражданска платформа „Изправи се. БГ“ с искане за преустановяване на процеса по демонтаж.

 

Преди дни областният управител на София-град Вяра Тодева обясни, че планът за демонтажа на фигурите и барелефите на Паметника на Съветската армия е разчетен за 59 дни. Разчетите показват, че демонтажът ще струва 260 000 лева, които включват всички дейности, включително и осигуряването на охрана за следващите 12 месеца, добави Тодева.

 

На 15 септември областният управител разпореди изграждането на конструктивно скеле около Паметника на Съветската армия. Конструкцията беше пореден етап от изпълнението на Плана за безопасност, който има за цел да запази живота и здравето на гражданите.

Каква е вашата реакция?
Много ми хареса
0
Не ми хареса
0
Не съм сигурен
0
Развълнувах се
0
Вижте коментарите (0)

Напиши коментар

Вашият мейл адрес няма да бъде публикуван.

Нагоре