Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел ще бъде домакин на Конференцията „Външнополитическата стратегия на Република България- предизвикателства и възможности“, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи (МВнР). Събитието ще се състои в Дома на Европа от 10:00 часа.
В конференцията ще участват председателят на Народното събрание Росен Желязков, зам.-директорът на Института по информационни и комуникационни технологии проф. Велизар Шаламанов, проф. Ингрид Шикова от катедра „Европеистика“ в Софийския университет (СУ) „Св. Климент Охридски“, политологът проф. Анатолий Тодоров, представители на академичните среди, експерти и журналисти. Вицепремиерът Мария Габриел ще открие форума.
В условията на динамично променяща се международна и регионална обстановка, непрекъснато възникващи конфликти, засилваща се заплаха от хибридни атаки и дезинформация, разработването и приемането на национална стратегия за външната политика на България ще има добавена стойност, обърнаха внимание от външното министерство и допълниха, че инициативата за това е на Мария Габриел.
На фона на ясните приоритети в българската политика, като активно членство в Европейския съюз (ЕС) и НАТО, участие на България в стратегически и регионални партньорства, работата с българите извън страната, ролята на културната дипломация, вицепремиерът Мария Габриел подчертава необходимостта от дискусия, която да очертае техните параметри. Идеята на вицепремиера и външен министър е да бъдат проведени серия от такива дебати по темата, информираха още от МВнР.
През юли дипломати, политици и експерти в областта на външната политика обсъдиха изготвянето на национален документ за външнополитическа стратегия по време на публична дискусия на тема „Визия за външнополитическа стратегия на Република България“ в Дома на Европа в София. Дискусията беше организирана от Дипломатическия институт към министъра на външните работи.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание