Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
За първи път от четвърт век пенсионерите у нас остават без традиционните си бонуси за Коледа, стана от думите на финансовия министър Асен Василев пише във водещо заглавие в. 19 минути.
„Правителството не предвижда изплащането на коледни добавки тази година“, обяви той пред БНР, коментирайки параметрите на текущия и бъдещия бюджет на страната. Шефът на МФ обясни, че е много по-добре пенсиите да се увеличават трайно, а не да се раздават еднократни плащания.
„В последните 2 г. коледни добавки нямаше, за сметка на това и средната и минималната пенсия се качиха трайно с над 30%, което мисля, че е по-добре за хората“, отбеляза финансовият министър. И излъга. М.г. имаше и по-важното: „вдигането“ включи К19 – добавките от 60 лв. и така стъкми процента. Отделно, това движение докара и НОИ до фалит А т нар. средна пенсия нарасна рязко, просто защото рязко бе вдигнат „таванът“ почти удвоен.
Реално мярката може да се дължи на щетата в бюджета, след като НАП събра с 2 млрд. лв. no-малко ДДС, които ще минат 3 млрд. до края на 2023 г. (виж cmp.ll) и хазната се оказа в дефицит въпреки ошушкания БЕХ. Ведомството, което оглавява повторно лансираният от Василев – Румен Спецов не оправда надеждите амбициозни приходи от данъци в Бюджет 2023 и най-вероятно те няма да бъдат събрани в пълен размер и до края на годината. 2 млрд. лв. не са събрани, въпреки закона, и от Лукойл. Всичко това се случва на фона на 10% инфлация. Новината за орязаните коледни добавки идва седмици след признанието на Василев за нуждата от нов заем в размер не по-малко от 4 млрд. лв., за да не спре да плаща. Сега министърът отново заяви, че разчита на парите от Плана за възстановяване и устойчивост
Съпредседателят на ПП коментира, че единствената опасност да не се изпълнят приходите в хазната за тг. е, ако не се получи въпросното второ плащане от ЕК. Става въпрос за 1,4 млрд. лв., които страната ни вече поиска от Брюксел, но част от мерките, които трябваше вече да се предприети, все още не са факт Кабинетът обаче очаква в месеците на оценка на свършеното по Плана тези изостанали мерки.
„В закона ясно е казано, че обсъждането на бюджета трябва да се случи, след като се приемат данъчните закони. По график те се приемат през октомври. Но заради това, че целият месец парламентът не работи, срокът се измества. Когато НС приеме данъчните закони, ще може да се фиксира приходната част на бюджета, от там дефицит и всичко останало“, каза Василев.
И допълни, че бюджетът за 2024 г. ще бъде съобразен с правителствената програма, каквато няма!
На фона на орязаните пенсии Василев се похвали, че страната прави повече разходи за отбрана и ще изпълни задължението си към НАТО да похарчи 2% от бюджетното салдо за отбрана.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание