Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Военномедицинска академия (ВМА) ще отбележи Европейския ден на донорството в централното фоайе на болницата, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.
По традиция, на този ден ВМА изказва своята признателност и благодарност към близките на донорите, които въпреки трудния за тях момент, са разрешили експлантацията на органите. Както и към всички екипи, които са ангажирани с трансплантационния процес.
Тази година „Дървото на живота” в памет на донорите ще бъде допълнено с имената на десет души, дали през 2023 г. шанс за втори живот на пациенти във ВМА.
На събитието са поканени да присъстват представители на Министерство на отбраната, Министерство на здравеопазването, Изпълнителна агенция „Медицински надзор”, пилоти от 16-та транспортна авиобаза „Враждебна”, които са неизменна част от редица донорски ситуации, както и пациенти, трансплантирани във ВМА.
Ежегодно Съветът на Европа организира кампанията с цел повишаване осведомеността за важността на донорството и трансплантацията на органи като възможност за спасяване и подобряване на животи.
Последната донорска ситуация беше реализирана на 5 октомври от медицински екип на болница „Д-р Никола Василиев“ в Кюстендил, с координатор д-р Андон Арабаджиев. Това съобщиха от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Донорската ситуация е станала възможна, след като близките на изпаднала в мозъчна смърт 63-годишна жена вземат благородното решение да дарят нейните органи и дадат възможност за втори живот на други хора.
От началото на годината до момента са реализирани 17 донорски ситуации.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание