Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Безплатни кардиологични прегледи по повод Световния ден на сърцето организират от Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, съобщиха от болницата. Прегледите ще се провеждат на 29 септември от 13:30 до 18:30 часа в кабинет 206 (ет. 1, над Спешно отделение). Задължително е предварително записване на тел. 94 32 332, напомнят от лечебното заведение.
В прегледите ще се включат трима специализиращи лекари от Клиниката по кардиология – д-р Гергана Войнова, д-р Мария Константинова и д-р Цветан Коцев, под ръководството на опитния кардиолог д-р Кирил Джоманов.
Клиниката по кардиология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ” е създадена през 1986 г. и е насочена основно към лечение на критични нарушения в жизненоважните функции на пациента. Под ръководството на проф. д-р Асен Гудев, който е член кор. на БАН и бивш председател на Българското кардиологично дружество, тя се превърна в една от водещите кардиологични клиники в страната, пише в съобщението на лечебното заведение.
Сърдечно-съдовите заболявания (ССЗ) са убиец номер едно в света, причинявайки над 20,5 милиона смъртни случая годишно, се казва още в съобщението. Тези заболявания са водеща причина за фатален изход в България като причиняват смъртта на 71 % от жените и на 62 % от мъжете. Около 80 % от случаите смъртта, причинена от ССЗ, е предотвратима. България е на трето място в Европа по брой смъртни случаи, които са могли да бъдат предотвратени. Над половината ССЗ протичат подмолно и болните дори не подозират, че са засегнати от заболяване на сърцето. Ето защо редовната профилактика е не само необходима, но и животоспасяваща, допълват от болницата.
Българското дружество по кардиология организира специална кампания на сайта си, която включва подкаст с най-честите причини за проблеми със сърцето.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание