Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Обръщаме се към комплексния подход, както добива на енергия от диверсифицирани източници. Работим активно в областта на енергийната ефективност, по развитие на нов модел на енергийния пазар на Европа. Това каза Искра Михайлова, зам.-председател на групата „Обнови Европа“ в Европейския парламент.
В областта на енергетиката ЕС има стратегия – комплекс от законодателни инициативи, които ЕП прие с основната роля на „Обнови Европа“, посочи тя.
Според нея развитието на нов модел на енергийния пазар ще позволи енергийните системи на държавите членки да бъдат свързани помежду си. Обвързването на енергийните системи е една нова крача, посочи тя. Михайлова отбеляза, че трябва да се поставят въпроси като това дали страната ни има възможност да се включи в тази система.
Според нея ключова част за развитието на енергийната сигурност и на енергетиката в Европа са технологиите и тяхното развитие.
Европа внасяме 64 на сто от енергийните източници. Трябва да продължим по пътя на Зеления пакт и да осигурим енергетика за всички, посочи Кристоф Грудлер, член на ЕП и на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика. Според него, ако се произвежда възобновяема енергия, няма да има нужда да внасяме такава.
За да постигнем целта на Зеления пакт до 2050 г. ни е необходима възобновяема и ядрена енергия, посочи той. Грудлер каза, че на ниво ЕП се работи по законодателен акт за нулевите нетни емисии. Обхватът трябва да е възможно най-широк и всички държави трябва да разберат това, добави той. По думите му, когато има криза, ядрената енергия дава възможност за по-голямо производство на ниски цени.
Относно постигането на въглеродна неутралност до 2050 г. той посочи, че е висока цел. За 2050 г. трябва да сме готови, трябва да го постигнем, защото хората се тревожат, за изменението на климата. Трябва да направим всичко възможно, за да успеем, каза още той
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание