Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Замърсяването по Черноморието в засегнатите от наводненията райони не е тежко, то е нормално след буря. Предполагам, че за няколко дни ще се успокои, каза пред журналисти в парламента министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по повод бедствието на територията на Царево. Обилните валежи в района доведоха до наводнения и сериозни материални щети, има и жертви.
Разбира се, има замърсяване в резултат на наводненията, посочи Попов. По думите му това са временни замърсявания и нивата им се оценяват в момента, а отговорните институциите следят ситуацията. Проверяват се информации в социалните мрежи за изхвърлени предмети, „за вероятни зауствания“, каза още министърът. Той добави още, че хората не трябва да влизат в морето, а водата да се използва само за битови нужди.
На въпрос има ли изсичане и дали това е причина за наводненията, Попов отговори: „Не, не е причина. Изсичания има, да“.
На заседание на парламентарната комисия по околната среда и водите днес министър Попов каза, че основното нещо, което е довело до наводненията, е „изключително силният валеж“.
„Човешки фактор – да, със сигурност има“, отговори той на въпрос на депутата от ГЕРБ-СДС Младен Шишков по повод бедствието. Министърът каза, че има заснемания с дрон и има предположения, но не иска да дава прибързано заключения или обвинения. Според него без съмнение застрояването в сухи дерета е много сериозен проблем. Инфраструктурата не е адекватна на климатичните промени, смята министърът.
По отношение контрола върху заведения, които изхвърлят отпадъчни води в морето министърът каза, че са направени различни проверки и даде пример с такава във Варна. Попов похвали реакцията на хората и на институциите след бедствието. Той подчерта, че посещението на премиера Николай Денков и негови колеги министри в засегнатите райони не е пиар акция.
По повод Плановете за управление на риска от наводнения Юлиян Попов каза, че те са в последен етап на обсъждане. В процеса на интегриране на резултатите от обсъждането бихме могли да коригираме някои от проблемите, добави той. В светлината на последните събития бих искал да ги проверим още веднъж, без да ги забавяме, да се види в каква степен са взети и всички исторически данни, обясни министърът.
За Плановете за управление на речните басейни нещата не седят така добре от гледна точка на процедурата, има сериозно забавяне от страна на Световната банка, имаме обещание, че до 5 декември всичко ще бъде предадено, поясни министърът. И добави, че е имал среща с екипа на Световната банка днес.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание