Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Обнадеждаващото е, че след като спряха дъждовете, се нормализира обстановката, постепенно пътищата стават проходими. Това каза премиерът акад. Николай Денков пред журналисти по повод наводненията по Черноморието.
„Осигурено е всичко, което е необходимо, за да не бедстват хората – храна, вода“, посочи премиерът и допълни, че наред с институциите, днес се включват и доброволците, координирано с кризисния щаб. Целта е хората максимално бързо да се върнат към нормалния живот.
Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане от днес вече са на терен. Те обикалят наводнените къщи, говорят с хората и им обясняват какви са необходимите действия от тяхна страна, за да могат да получат помощ, обясни Николай Денков.
„Непосредствените възможности са една сума до 1512 лева, които се дават за повредени къщи, помещения. Отделно има друга сума, която е до 2500 лева, свързана с повредени електрически уреди. Тези възможности ще бъдат осигурени като помощ“, каза още премиерът и уточни, че тези средства могат да бъдат получени в срок до 1-2 месеца.
Проверки на място на здравината и конструкцията на моста също ще бъдат направени, увери Денков. По думите му, според предварителната информация няма данни за нарушения. Въпреки това проверка ще бъде направена.
Призивът ми е да не се издават присъди, както стана вчера, да минат проверките, резултатите ще бъдат оповестени, каза премиерът.
През комисията за бедствия и аварии ще се действа за възстановяване на инфраструктурата, вероятно става дума за щети за десетки милиони, оповести Денков.
Това е природно бедствие, такива валежи над 300 л/кв. м за 24 часа се случват рядко. Там, където се случат, има сериозни проблеми, обясни премиерът и припомни, че жертви на наводненията има в Гърция и Турция.
Според министър-председателя е изключително важно местните общини да дефинират много бързо каква помощ искат от държавата. На място вече е изпратена тежка техника.
Денков коментира темата, след като участва по-рано в церемонията за честването на 138 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия пред мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг в София
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание