Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
От 9:00 до 15:00 ч. днес се ограничава движението по пътя I-5 (E-85) Габрово – Шипка – Казанлък, през прохода „Шипка“, заради честванията на 146-ата годишнина от Шипченската епопея. Това съобщиха от пресцентъра на Агенцията „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
Трафикът ще се пренасочва по пътя II-55 (Проход на Републиката) за пътуващите от Северна към Южна България – от Русе и Велико Търново през Дебелец – Проход на Републиката – Гурково, за Казанлък, Стара Загора и Бургас.
За пътуващите от Южна към Северна България за Велико Търново и Русе движението ще се пренасочва през Гурково – Проход на Републиката – Дебелец.
Локалният трафик и идващите от запад превозни средства ще бъдат пренасочвани по пътя III-552 по маршрута: Габрово – Трявна – с. Белица – с. Вонеща вода – Проход на Републиката и обратно.
Движещите се по път III-5004 „Обход на Габрово и етапна връзка с пътя I-5, в посока връх „Шипка“, ще се отклоняват при пътен възел „Дядо Дянко“, през Габрово по пътя III-552 и пътя II-55 през Прохода на Републиката.
В област Стара Загора движението към Прохода на Републиката ще преминава по маршрут: пътя I-6 Калофер – Казанлък – пътя II-55 Гурково – Велико Търново и обратно. Пренасочването ще става при пътен възел „Мъглиж“ (връзката на пътя I-5 Стара Загора – Казанлък с I-6 (Подбалканския път).
През прохода „Шипка“ ще бъдат пропускани само автобуси и автомобили с участници и гости в събитието, както и организираният междуградски автомобилен транспорт, уточняват от АПИ.
Паметникът на свободата ще отвори врати за посетители около 12:00 часа след приключване на тържественото честване на 146-ата годишнина от Шипченската епопея. В празничния ден той ще работи с удължено работно време до 19:00 часа и с вход свободен.
Честванията ще започнат в храма на Соколския манастир, където ще бъде отслужена панихида в памет на загиналите в Шипченските боеве. Предвидени са туристически походи. Официалната церемония по поднасяне на венци и цветя, в която ще участва държавният глава Румен Радев, ще се състои при каменните барелефи в подножието на връх Свети Никола.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание