Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Учителските заплати се увеличават с 15 процента. Това става по силата на анекс към колективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който подписаха днес министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и социалните партньори. Увеличението влиза в сила със задна дата от 1 януари 2023 г., съобщават от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).
„По този начин правителството гарантира националния приоритет за поддържане на ниво на учителските заплати от 125 процента от средното възнаграждение в страната“, коментира проф. Цоков.
По думите му само благодарение на добър и конструктивен диалог със социалните партньори могат да се намерят най-добрите решения за системата. „Радвам се, че с държавния бюджет гарантирахме както заплащанията на заетите в образованието, така и продължаването на започналите ремонти и модернизация на училища и общежития в страната“, допълни министърът.
С подписания днес анекс, минималната основна заплата на учителите става 1 709 лева. Такава ще е тя и за всички останали педагогически специалисти – ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направление „Информационни и комуникационни технологии“, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора и треньори по вид спорт в училищата и детските градини, съобщават от МОН.
Минималната основна заплата за старши учителите и старши възпитателите става 1763 лв., а за главните учители и главните възпитатели – 1831 лв. Директорите ще получават най-малко 2082 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите – 1926 лв.
За увеличението на заплатите на педагозите са осигурени 524 млн. лв. от държавния бюджет.
Анексът към колективния трудов договор е подписан от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, председателя на Синдиката на българските учители към КНСБ Янка Такева, председателя на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров, председателя на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов, представители на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България и на Сдружението на директорите в средното образование в Република България.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание