Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Русия ще обсъди резултатите от консултациите в Джеда за мирно уреждане на конфликта в Украйна с партньорите си от БРИКС, които участват в срещата, заяви руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, цитиран от ТАСС.
Той посочи, че участието във форума на страни членки на БРИКС може да бъде полезно „за внасянето на здрав разум в западните покровители на Киев“.
„Досегашният опасен курс към ескалация, воден от Вашингтон и Лондон… е лишен от проблясъци на здрав разум… Играта на американците с огъня е опасна“, предупреди Рябков. „Важното е, че разполагаме с всички военни и военно-технически възможности да се справим с тази ситуация без да застрашаваме интересите си в областта на сигурността“, подчерта той.
Руският дипломат каза, че Москва периодично обменя оценки с Вашингтон по темата за контрола на въоръженията, но че няма развитие в тази област.
„Именно САЩ прекъснаха устойчивия и систематичен диалог по въпросите за стратегическата стабилност и преминаха към празни и напълно откъснати от реалността призиви за възобновяване на прилагането на Договора за съкращаване и ограничаване на стратегическите нападателни оръжия“, коментира Рябков.
Руският заместник-външен министър допълни, че усилията на Запада да мобилизира Глобалния Юг в подкрепа на формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски са „обречени на провал“.
Днес е втория ден от консултациите за мирно уреждане на конфликта в Украйна, които се водят в Джеда. В срещата участват представители на повече от 30 държави, сред които Бразилия, Великобритания, Индия, Китай, САЩ, Турция, Южна Африка и страните от ЕС. Русия не получи покана, отбелязва ТАСС.
Делегатите решиха да създадат работни групи, които да обсъдят точките от предложената от Зеленски формула за мир.
Според италианския в. „Кориере дела сера“ редица участници в срещата смятат, че „зачитането на териториалната цялост и суверенитета на Украйна, както и върховенството на Устава на ООН, трябва да бъдат в основата на всяко мирно споразумение“.
БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание