Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Руската федерация е продължила нотификацията за определяне на временна предупредителна зона в Черно море поради провеждане на военни учения, зоната включва части от изключителната икономическа зона на България. Това посочи министърът на отбраната Тодор Тагарев в ефира на Nova News.
Това се прави обикновено за няколко дни, докато трае учението. Нотификацията от руска страна беше направена на 18 юли за десетдневен период, той изтече вчера, но те я продължиха с още десет дни, заяви министърът като отбеляза, че не се знаят намеренията на Русия и добави, че следва да се обърне по-сериозно внимание на този въпрос.
„Не би трябвало тези нотификации, ограничения, да се прилагат, за да помогнат на Русия да блокира износа на зърно от украинските пристанища. Това е неприемливо“, каза още министър Тодор Тагарев и допълни, че транспортът и навигацията в морските пространства се регламентират по други режими.
Министърът отбеляза, че изключителната икономическа зона на България не е предмет на ограничения на плаване на търговски съдове или на действия на военноморски сили на други страни. Той обясни, че когато страните провеждат учения с кораби или стрелби от брега, обикновено правят нотификация, с която ограничават корабоплаването за определен период от време в определена част от морското пространство, като предупреждават, че е опасно да се плава в тези води.
На въпрос дали българските власти, ако бъде поискано, ще съдействат на украински съдове да използват българските териториални води за пренос на украинско зърно, министърът посочи, че за такъв пренос трябва да се случи същото и през румънските и турските териториални води.
Ако има такова запитване, ще го обсъдим с нашите съюзници, които са в прилежаща територия на Черно море, ако се счита, че рисковете са по-големи – и с нашите съюзници от НАТО, добави Тагарев.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание