Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Кандидатите за председател на Сметната палата ще бъдат изслушани днес от членовете на парламентарната Комисия по бюджет и финанси. Представянето им е включено като първа точка в дневния ред на заседанието на комисията, според информация на страницата на Народното събрание.
На 23 юни парламентът прие процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Сметната палата, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събрание.
Предложения за кандидати за председател на Сметната палата се правят от парламентарните групи. Те следваше да бъдат внесени в писмена форма до Комисията по бюджет и финанси чрез председателя на Народното събрание в 19-дневен срок от приемането на процедурните правила от Народното събрание.
За избран при гласуването в пленарна зала ще се смята кандидатът, получил повече от половината от гласовете на присъстващите депутати. Ако няколко кандидати са получили повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители, избран ще бъде кандидатът, получил най-много гласове „за“. Ако никой от кандидатите не получи необходимите гласове, следва да се проведе повторно гласуване, в което да участват двамата кандидати, получили най-много гласове „за“. Ако и при повторното гласуване никой от кандидатите не получи необходимите гласове, Народното събрание би трябвало да вземе решение за откриване на нова процедура за избор, предвиждат процедурните правила.
Единият от кандидатите за поста начело на Палатата е Нина Стоименова, която бе предложена от „Възраждане“. Тя има над 25-годишен опит в сферата на одита, административното и финансово право, финансите и финансовия контрол. Завършила е висше образование с образователно-квалификационна степен „магистър“ в Университета за национално и световно стопанство – София, с придобита специалност „Маркетинг и мениджмънт“, има и професионална квалификация по счетоводство, финанси и контрол към института за следдипломна квалификация към същия университет. Заемала е експертни позиции в Селскостопанската академия, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, дирекция „Национален фонд“ към Министерство на финансите. През 2021 г. става заместник главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“, след което и заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
Другият кандидат е Димитър Главчев, номиниран от ГЕРБ-СДС. Главчев е бил депутат в няколко парламента, заместник-председател на 43-ото Народното събрание и председател на 44-ото Народно събрание. Висше образование получава през 1987 г. в Университета за национално и световно стопанство – София, със специалност „икономист-счетоводител“. Магистър е по международни икономически отношения от същия университет и регистиран одитор.
В момента изпълняващият правомощията на председател на Сметната палата до избора на нов е Горица Грънчарова-Кожарева. Тя зае поста на 20 януари тази година с решение на Народното събрание, след като по предложение на няколко политически партии тогавашният председател на Палатата Цветан Цветков бе отстранен от длъжност. До назначаването й Грънчарова беше заместник-председател на институцията.
Като втора точка в дневния ред на заседанието на Комисията по бюджет и финанси е предвидено второ гласуване на законопроекта за бюджета на Държавното обществено осигуряване.
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание