Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път…
Промени в Закона за електронното управление прие на второ четене парламентарната комисия по електронно управление и информационни технологии.
Минаха всички предложения по вносител на Министерството на електронното управление. Мисля, че в зала ще минат и тези, които не минаха, каза пред журналисти председателят на ресорната комисия Божидар Божанов. Съществото на законопроекта е отпадане на удостоверенията – уеднаквяваме служебните справки на получени удостоверения, гражданите ще могат да заявяват електронни услуги без електронен подпис; ще могат да се връчват електронни актове, фишове по електронен път на гражданите, ако са заявили желание за това, обясни той.
Законът за изменение и допълнение на Закона за електронното управление (ЗЕУ) е част от пакета закони, свързани с Националния план за възстановяване и устойчивост, чиято цел е да способства за икономическото и социалното възстановяване от кризата, породена от COVID-19 пандемията, се посочва в мотивите на текста. В заложената в Плана за възстановяване и устойчивост на Реформа 6 – „Регистрова реформа за разгръщане потенциала на електронното управление за подобряване на бизнес средата“ е предвидено изменение и допълнение на Закона за електронното управление, свързано с въвеждане на правила за създаване на регистри от административните органи и изискванията към тях; въвеждане на определения за „регистър“, „централен администратор на данни“; въвеждане на дефиниция за защитеното споделено информационно пространство. Въвежда се и определение за централен администратор на данни, както и приравняване на неговите задължения към тези на първичния администратор в случаите на предоставяне и изпращане на данни за целите на предоставянето на административни услуги, се посочва още в мотивите на законопроекта.
Предстои законопроектът да бъде разгледан на второ четене в пленарната зала.
БТА
Каква е вашата реакция?
Първото българско списание, издадено от Константин Фотинов за пръв път през 1844 г. в гр. Смирна (дн. Измир). С него е поставено началото на българския периодичен печат. На 1 април 2013-та година, 169 години след началото на първото издание на списание „Любословие”, поставяме началото на неговото онлайн издание